horuseye.sk Veda, technika či nebodaj Sci-Fi horuseye.sk
Svete malých obrnených fúzačov      Šintava - slobodné (kráľovské) mesto      Kremnické dukáty      Veda, technika či nebodaj Sci-Fi
Začnite klásť jednoduché „naivné“ otázky, ktoré majú vzdelanejší ľudia tendenciu prehliadať. (Michael J. Gelb)
  Elektromobily
  Internet vecí
  Blockchain
  Umelá inteligencia
  Eco - Eco
  Future
  IT
  Sci-Fi
  Napíšte mi

 30770 
Koľko energie si vyžaduje jazda autom? 02.09.2017 

O dojazde elektromobilov sa píše útržkovite v mnohých článkoch v tlači. Ide zvyčajne o „bombastické“ novinky v tomto obore. Chýbajú tu však informácie o výkone motora, kapacite akumulátorov, rekuperácií energii a ďalšie, ktoré by poskytli ucelený pohľad na túto problematiku. Nasledujúce výpočty vychádzajú z množstva útržkovitých informácií z mnohých článkov. K jeho napísaniu ma inšpiroval článok Samsung predstavil batériu pre elektromobily. Za 20 minút nabíjania ponúkne dojazd 500 km. ( Neviem si predstaviť, že by som do nádrže dnešného štandardného automobilu tankoval palivo 20 minút aby som mohol na ňom prejsť 500 km. )


Za 20 minút nabíjania dojazd 500 km 02.09.2017 

Ako je to s dobíjaním batérií elektromobilov? Stretávame sa s množstvom článkov, ktoré ponúkajú dobitie batérie na pár sto kilometrov v priebehu pár minút. Pár minút nie je presný výraz, ale povedzme že. V článku Koľko energie si vyžaduje jazda autom? sme sa venovali otázke, či je možné prejsť 500 km na jedno nabitie akumulátorov s kapacitou 192 kWh. Nevyvraciam, ale ani nepotvrdzujem toto tvrdenie, aj keď ja osobne som skorej pesimista.


Mám elektromobil. Kam sa s nim môžem vybrať? 01.10.2017 

Takmer denne sa stretávame s novými rekordmi v dojazde elektromobilov. Čísla, ktoré sa v týchto článkoch objavujú sú naozaj zaujímavé, v mnohých prípadoch až dych berúce. Až pri hlbšom pátraní sa človek dopracuje k realite. Tá je však od prezentovaných údajov na míle vzdialená. Ako je to teda s týmito vozidlami v skutočnosti?


Elektromobil a energetika 02.09.2017 

Elektromobil je prezentovaný ako ekologický a ekonomický dopravný prostriedok už neďalekej budúcnosti. Elektrická energia sa prezentuje ako čistá energia s minimálnym dopadom na životné prostredie. Tak isto je prechod na elektromobily prezentovaný ako bezproblémový. Je to však naozaj tak? Pozrime sa na to, čo nás môže v tomto smere nepríjemne prekvapiť.


Akumulátory 12.06.2017 

Elektromobil a akumulátor sú dve neoddeliteľné veci. Akumulátory sú nádržou energie, ktorá je zodpovedná za jeho pohyb. (Hybridy v tomto momente nechávam bokom.) Väčšina akumulátorov je postavená na technológii využívajúcej Lítium. Takmer každý mesiac sa objaví informácia o tom, ako ich kapacita, ako aj rýchlosť nabíjania rastie. Čo nám dokážu tieto akumulátory ponúknuť? Kde sú ich limity?


Akumulátory a ich nabíjanie alebo elektromobil sa dožaduje energie 12.06.2017 

Žiaden zdroj energie nie je bezodný, ani vesmír. O to skorej vyčerpáme energiu akumulátorov automobilu podľa Murphyho zákonov práve v čase, keď ju najviac potrebujeme. Bohužiaľ, na havarijnú službu alebo dobrosrdečného vodiča sa už spoľahnúť nedá. Ono totiž nie je také jednoduché dobiť batériu elektromobilu v niekoľko kilometrovej kolóne, ako doliať nejaký ten liter benzínu či nafty do nádrže. Budeme sa musieť spoľahnúť na hustú sieť nabíjacích staníc. Ale ani to nemusí riešiť náš problém. Prečo?


Elektromobil a dopravná zápcha 12.06.2017 

Dopravné zápchy u nás trvajú maximálne niekoľko hodín, čo nevyzerá až tak katastrofálne. Až na stratu času. Z času na čas sa stane, že vodičom pri nekonečnom postupe krok za krokom dôjde palivo. Riešenie je relatívne jednoduché. Niekto má v kufri bandasku, nad iným sa zľutuje iný vodič, prípadne si zavoláme asistenčnú službu a tá nám palivo privezie. (Aj keď v zápche sa to ťažko predstavuje.) Poďme sa pozrieť na rozvinutý svet. Do krajín, ktoré sú pokladané za svetových lídrov. Mám na mysli USA, Čína, Nemecko, Francúzsko ...


Elektromobil a 0 gramov CO2 na kilometer – zabudnite 15.02.2018 

Výrobcovia, ale aj predajcovia elektromobilov (EV) sa nám snažia nahovoriť, že EV neprodukujú žiadne znečistenie. Je to však naozaj tak? Vážne o tom pochybujem. Musím ale uznať, že v istom slova zmysle majú pravdu. Počas jazdy nie sú do ovzdušia vypúšťané žiadne škodliviny. To však neznamená, že by ich EV nemalo na svedomí. O ich množstve svedčí skutočnosť, že bol v niektorých ázijských krajinách zakázaný predaj vozidiel Tesla. [treba dohľadať zdroj]


Výmena batérií namiesto nabíjania. Bude to rýchlejšie? 24.09.2017 

V článku Výmena batérií namiesto nabíjania. Elektroautá sa môžu zmeniť [1] rozoberajú otázku rýchleho dodania energii elektromobilu. Ako sa tu píše „Patentový úrad ukázal ďalšiu z prihlášok Tesly, ktorá sa zameriava na výmenu akumulátorov v elektroautách. Nové technické vybavenie má na špecializovaných pracoviskách umožniť, aby sa výmena uskutočnila v priebehu desiatok minút.“ Akú má táto myšlienka šancu na úspech? Nie je to prvý krát, čo sa o tom uvažuje. Teraz si to chránia patentom.


Tesla a bezpečnosť 02.09.2018 

Samovznietenie vozidla je asi jedna z posledných veci, ktorú človek za volantom očakáva. Bohužiaľ sa to stáva a to u všetkých typov motorových vozidiel. V júni prišlo k prvému samovznieteniu vozidla Tesla Modelu S.


Novoročné predsavzatie: Chcem byť eko 31.12.2018 

Elektromobil. Ekologické vozidlo budúcnosti. Vozidlo z 0% CO2 emisiami. Aspoň to o ňom tvrdia. Na jeho nákup mi prispeje štát. Ušetrím pár tisíc pri jeho kúpe. Navyše si môžem povedať, že sa správam zodpovedne k životnému prostrediu. Tak: „Prečo si ho nekúpiť?“


Ohmov zákon – brzda rýchleho nabíjania 27.01.2019 

Achillovou pätou elektromobilov dneška sú batérie. Majú dva vážne nedostatky. Prvým je ich kapacita a druhým rýchlosť ich nabíjania. Ľudstvo pozerá s nádejou do budúcnosti s tým, že oba tieto problémy budú v krátkom časovom horizonte vyriešené. Na jednej strane sledujeme ako sa v laboratóriách rodia nové typy batérií, schopných absorbovať čoraz viac energie. Na druhej strane sa objavujú vízie ako tieto batérie nabiť v čo najkratšom čase. A práve rýchlosť nabíjania pokladám za problém, ktorého riešenie nás bude ešte dlho prenasledovať.


Podpora elektromobilov 16.02.2019 

O podpore a urýchlení nástupu elektromobilov sa dočítame takmer denne. Ako to aktuálne vyzerá? Kam sa uberáme?


Elektromobil a fyzika, alebo koľko energie si vyžaduje pohyb 28.03.2018 

Výrobcovia elektromobilov nám prezentujú viac či menej uveriteľné údaje o dojazde vozidla. Aby sme sa mohli presunúť z miesta na miesto, musíme na to vynaložiť energiu. Platia tu striktne fyzikálne zákony. A tie platia rovnako pre všetky telesá vo vesmíre, od atómov po galaxie. Pozrime sa na množstvo energie potrebnej na pohyb automobilu cez platné fyzikálne zákony. Nebude to nič náročné. Vystačíme si s fyzikou strednej školy.


Keď fyzika nepustí: Ultrarýchle nabíjanie elektromobilov – mýty a realita 16.04.2018 

Ak sa bavíme o elektromobiloch, takmer vždy sa dostaneme k otázke „tankovania“. Sme postavení pred dva problémy: Kde? Ako rýchlo?
© corycats.sk - horuseye.sk 2012 - 2024