horuseye.sk Veda, technika či nebodaj Sci-Fi horuseye.sk
Svete malých obrnených fúzačov      Šintava - slobodné (kráľovské) mesto      Kremnické dukáty      Veda, technika či nebodaj Sci-Fi
Začnite klásť jednoduché „naivné“ otázky, ktoré majú vzdelanejší ľudia tendenciu prehliadať. (Michael J. Gelb)
  Elektromobily
  Internet vecí
  Blockchain
  Umelá inteligencia
  Eco - Eco
  Future
  IT
  Sci-Fi
  Napíšte mi

 29719 
Tesla a bezpečnosť02.09.2018 

Samovznietenie vozidla je asi jedna z posledných veci, ktorú človek za volantom očakáva. Bohužiaľ sa to stáva a to u všetkých typov motorových vozidiel. V júni prišlo k prvému samovznieteniu vozidla Tesla Modelu S.

Tesla sa k incidentu vyjadrila pre magazín The Drive:

"Naše prvotné vyšetrovanie ukázalo, že interiéru vozidla sa oheň nedotkol. Vďaka konštrukcii našich batérií, je koncepcia auta navrhnutá tak, aby ochránila interiér pri podobne ojedinelých prípadoch požiaru batérie..."

"Náš klient mal dostatok času na bezpečné opustenie vozidla a my sa snažíme zistiť, prečo vôbec k požiaru došlo. Sme radi, že sa pri incidente nášmu klientovi nič nestalo..."

Vo vyjadrení Tesly na zaujala koncepcia ochrany posádky automobilu pred prípadným požiarom. Je všeobecne známe, že lionové batérie sú náchylné na samovznietenie. Ich samovznietenie má na svedomí problémy pri preprave. Obzvlášť nebezpečná je ich doprava hlavne leteckými spoločnosťami. Tu mali za následok mnohé nehody. To viedlo dopravcov k vývoju špeciálnych kontajnerov na ich prepravu.

Vráťme sa však späť k Tesle. Na overenie tvrdenia o ochrane posádky toho v dnešnej dobe veľa nepotrebujeme. Vystačíme s prístupom do internetu. Potom stačí zadať do vyhľadávača tesla car crash fire a na obrazovke sa nám zobrazia nie práve najkrajšie fotografie zachycujúce takéto nehody.

V tomto prípade mal vodič "dostatok času na bezpečné opustenie vozidla", ale ako je to v prípade vážnej dopravnej nehody. Neviem si predstaviť, ako v takomto prípade opúšťam vozidlo, kde sa dvere otvárajú pomocou dotykového displeja. Práve v tom tkvie nebezpečenstvo pre posádku vozidla. Príliš sofistikované ovládanie základných funkcií.


Zdroje© corycats.sk - horuseye.sk 2012 - 2024