horuseye.sk Veda, technika či nebodaj Sci-Fi horuseye.sk

Svet malých obrnených fúzačov   Šintava - slobodné kráľovské mesto   Kremnické dukáty   Veda, technika či nebodaj Sci-Fi

Začnite klásť jednoduché „naivné“ otázky, ktoré majú vzdelanejší ľudia tendenciu prehliadať. (Michael J. Gelb) 
Elektromobil a dopravná zápchaAktualizacia: 12.06.2017 

Dopravné zápchy u nás trvajú maximálne niekoľko hodín, čo nevyzerá až tak katastrofálne. Až na stratu času. Z času na čas sa stane, že vodičom pri nekonečnom postupe krok za krokom dôjde palivo. Riešenie je relatívne jednoduché. Niekto má v kufri bandasku, nad iným sa zľutuje iný vodič, prípadne si zavoláme asistenčnú službu a tá nám palivo privezie. (Aj keď v zápche sa to ťažko predstavuje.) Poďme sa pozrieť na rozvinutý svet. Do krajín, ktoré sú pokladané za svetových lídrov. Mám na mysli USA, Čína, Nemecko, Francúzsko ...

Pripomeňme si pár najhorších zápch na ich cestách.

Najhoršia dopravná zápcha na svete? Pred Pekingom [1]. 24. august 2010. „Zápcha na nej trvá už jedenásť dní a podľa miestnych úradov potrvá až do polovice septembra, keď majú opravy dokončiť. Tiahne sa takmer sto kilometrov ... Autá a najmä kamióny sa hýbu doslova krokom – rýchlosťou tri až štyri kilometre za deň. “

Čínska zápcha bude trvať 2 roky pri rýchlosti 5 km/h [2]. 5. september 2010. V článku sa okrem zápchy v Číne, ktorá podľa úradov údajne skončila, sa dozvedamé aj o zápchach vo Francúzku, Nemecku či Brazílii. Zápcha vo Francúzsku v roku 1980 dosiahla dĺžku 176 km, v Brazílii si postáli v roku 2008 v 250 km zápche. Zápche sa nevyhlo ani Nemecko. V roku 1993 mala zápcha v Nemecku iba 150 km a bolo v nej 18 miliónov vozidiel.

O tom čo sa deje, či dialo, na cestách sa dnes ľahko dozvieme cez internet. Stačí zadať do vyhľadávača najväčšie dopravné zápchy resp. biggest traffic jam in the world a môže si to užiť. Našťastie za počítačom a nie v automobile. Na záver odkaz na článok Nadávate na dopravné zápchy? Tieto boli najhoršie v dejinách [3]

Vráťme sa však k pôvodnej myšlienke. Elektromobil a dopravná zápcha. U nás o takých zápchach nemôžeme ani len snívať. Dôvod je jednoduchý. Nemáme také množstvo automobilov. Ale aj tak sa z času na čas objavia kolóny v ktorých strávime hodiny. Aké sú dôsledky pomalého, priam slimačieho tempa posunu, pozná asi každý. Spotreba vozidla narastá. Ak stojíme v zápche v lete, ak je to možné zapneme klimatizáciu, v zime pre zmenu kúrenie.

Som si istý, že nejednému vozidlu sa v takejto situácii minú pohonné hmoty. Je jedno, čo má za motor. Aby sme ho dokázali stadiaľ dostať, máme len pár možností. Odstaviť vozidlo na kraj cesty a vrátiť sa poň, keď bude po všetkom, nechať sa odtiahnuť alebo doplniť pohonné hmoty.

Odstavenie na krajnicu je asi najjednoduchšie riešenie. Aby sme dokázali vozidlo odtiahnuť, musí sa k nám dostať odťahovacia služba. (Neviem, či by som riskoval odtiahnutie iným účastníkom z kolóny.) To asi v tomto prípade nepôjde. A tak sa ako najschodnejšie riešenie ponúka distribúcia pohonných hmôt medzi nešťastníkov. Tie sa dajú dopraviť v kanistroch, bandaskách. Prípadne nám ich prinesú podnikavci z okolia za výrazne vyššie ceny, ako sa oficiálne predávajú. Ale nemusíme sa obávať, že problém je takmer neriešiteľný.

Čo však môžu spraviť majitelia elektromobilov? Zatiaľ, čo pri klasickom automobile si môžem spraviť prechádzku za palivom, v tomto prípade musím na to zabudnúť. Elektrinu do kanistra či bandasky nenatankujem. A tak musím čakať, kým sa ku mne dostane pojazdná dobíjacia stanica. Odhliadnuc od rôznorodosti konektorov a typu batérií sme ešte stále nevyhrali. Ak sa v niekoľko kilometrovej kolóne nachádza zopár nešťastníkov, bude to trvať hodiny, kým sa dajú do pohybu.

Pozrime sa na bežné elektromobily. Kapacita ich akumulátorov je radovo desiatky kilowattov. O to viac ma prekvapuje výrobcom udávaný dojazd. Ten však v tomto momente nie je podstatný. Skorej je to otázka, ako dostať automobil z vybitými akumulátormi z kolóny, ktorá má u nás niekoľko kilometrov, vo vyspelých krajinách aj viac ako 100. Ak chceme nabiť ich akumulátory, musíme pri každom stráviť desiatky minúť. Ako dlho budeme teda oživovať týchto drahých zosnulých? Obávam sa, že v prípade ktorejkoľvek z hore uvedených veľkých zápch, asi do nekonečna. To však nie je riešenie. Ak máte nápad, dajte si ho patentovať. O pár rokov vám môže zabezpečiť neuveriteľné bohatstvo. Ja o tom, ako to riešiť, nemám ani najmenšiu predstavu. Vlastne práve teraz ma niečo napadlo. (Mal by som si to dať patentovať. :) )


Zdroje


© corycats.sk - horuseye.sk 2012 - 2023