horuseye.sk Veda, technika či nebodaj Sci-Fi horuseye.sk

Svet malých obrnených fúzačov   Šintava - slobodné kráľovské mesto   Kremnické dukáty   Veda, technika či nebodaj Sci-Fi

Začnite klásť jednoduché „naivné“ otázky, ktoré majú vzdelanejší ľudia tendenciu prehliadať. (Michael J. Gelb) 
Internet veci - Internet of thing (IoT) - fenomén tejto dobyAktualizacia: 04.06.2017 

Internet veci - Internet of thing (IoT) - fenomén tejto doby. Z každej strany sú nám ponúkané „inteligentné veci“, ktoré môžeme ovládať skadiaľkoľvek zo sveta. Stačí aby sme takúto vec pripojili do siete a začnú sa diať zázraky.

Výraz Internet veci - Internet of thing (IoT) sa snažilo definovať množstvo ľudí ako aj inštitúcií. Vznikli jednoduchú definície ale aj prepracované takmer vedecké štúdie. Preto som sa rozhodol pre vlastnú definíciu tohto fenoménu.

IoT sú zariadenia, ktoré po pripojení na sieť dokážu navzájom komunikovať.

Asi k najznámejším IoT patria inteligentné domácnosti, budovy či mestá. Nesmieme zabudnúť ani na ďalší segment nášho života – dopravu. Čoraz častejšie čítame o samojazdiacich autách, samonavádzaných lietajúcich taxíkoch - dronoch, lietadlách. Každú chvíľu sa objaví novy startup ponúkajúci šokujúce novinky v tej ktorej oblasti.

Možno to vyzerá, že tieto oblasti spolu nesúvisia. Veď čo môže mať spoločné osvetlenie mojej obývačky so samojazdiacim autom či nebodaj dronom. Odpoveď je jednoduchá. SIEŤ

Všetky tieto zariadenia musia byť totiž napojené na sieť. Na Internet. To ako je to realizované v tomto momente nechajme bokom. Ale by sme mohli hovoriť o IoT musíme mať možnosť s týmito zariadeniami komunikovať.

S IoT sa úzko spája umelá inteligencia - Artificial intelligence (AI). Aby sme dokázali riadiť inteligentné budovy, mestá, či samojazdiace autá alebo aerotaxiky potrebujeme k tomu riadiaci systém, mozog. Tým sa stáva AI. A tak sa nám všetky nitky zbiehajú do jediného bodu, ktorý to celé riadi. Otvárajú sa nám nepredstaviteľné možnosti. V ďalších článkoch budem prezentovať môj pohľad na IoT a AI. Zameriam sa predovšetkým na úskalia, na ktoré to môžeme naraziť.


© corycats.sk - horuseye.sk 2012 - 2023