|
Dianema longibarbis (Cope, 1871)
- Platné meno
- Dianema longibarbis (Cope, 1872)
-
- Synonymá
- Dianema (Cope, 1871)
- Callichthys adspersus (Steindachner, 1877)
- Decapogon (Eigenmann & Eigenmann, 1888)
- Decapogon verissimi (Ribeiro, 1911)
-
- Miestne mená
- Slovenské: Pancierniček dlhofúzy
- České: Pancéřníček dlouhovousý, Dianema dlouhovousá
- Anglické:
-
- Výskyt
- Lokalita: Peru: hlavné povodie Amazónky, Rio Xingu, Rio Ambyiacu
- Biotop:
-
- Popis
- Veľkosť: okolo 9 cm, Sandfordová udáva až 15 cm
- Sfarbenie:
- Pohlavné rozdiely: Samček je menší, samička robustnejšia. Samce majú o niečo hrubšie tvrdé lúče prsných plutiev a sú štíhlejšie.
- Iné: Má dva páry fúzov.
-
- Chov
- Charakter: Čulá v húfe žijúca ryba dna s prídavným dýchaním, mierumilovná a vytrvalá. Nároky podobné ako Megalechis thoracatum (Hoplosternum thoracatum je už synonymum). Dávajú prednosť pokojnému akváriu. Plávajú v stredných a spodných vrstvách vody. Potrebujú voľný priestor na plávanie a často odpočívajú na vyvýšených miestach, napr. na kameňoch a koreňoch. Odporúča sa chovať v skupine minimálne šesť jedincov
- Nádrž: Dobre sa jej darí v skupine 8 - 10 jedincov. Z toho vyplýva požiadavka aspoň na 100 l dobre zarastenú nádrž s piesčitými voľnými plochami. Rady plávajú vo voľnej vode, často zostávajú stáť na jednom mieste vo vodnom stĺpci.
- Voda: Teplota 22 - 28°C; pH 6,5 - 7,2; tvrdosť 7 - 20°
- Potrava: nitenky, perloočky, larvy komárov a pakomárov, suché krmivo - všežravý. Jej veľkosť treba prispôsobiť relatívne veľmi malým ústam.
-
- Rozmnožovanie
- Stavba penového hniezda a vlastné trenie je podobné ako u Megalechis thoracatum. Rozdiel je iba v tom, že pri párení pripláva samica k samcovi stojacemu pod penovým hniezdom. U tohto druhu prakticky chýba úvodná fáza, kedy samec intenzívne prenasleduje samicu po nádrži. D. longibarbis sa rozmnožuje v akváriách iba zriedkavo. K treniu dochádza pri poklese atmosferického tlaku . Stimulovať ho možno tiež zvýšením teploty vody asi na 28°C, prípadne súčasným znížením výšky vodného stĺpca v nádrži. Najlepšie sa osvedčila voda pH 7,0; celková tvrdosť 8 - 18°N. Ikier býva 300 - 600. Plôdik sa liahne za 4 - 5 dní a rozpláva sa počas 24 hodín.
-
- Poznámka
-
- Info
- Paysan, K., 1995, Akvarijní ryby, Granit, 102 s.
- Hofmann, J., Novák, J., 1998, Velký atlas akvarijních ryb, 141 s.
- Sandfordová, G., 1998, Veľká obrazová encyklopédia akváriových rýb, Cesty, 47 s
|