|
Megalechis thoracatum (Cuvier & Valenciennes, 1840)
- Platné meno
- Megalechis thoracatum (Cuvier & Valenciennes, 1840)
-
- Synonymá
- Hoplosternum thoracatum (Cuvier & Valenciennes, 1840)
- Callichthys littoralis Hancock, 1828
- Callichthys subulatus Valenciennes,
1840
- Callichthys laevigatus Valenciennes, 1840
- Callichthys chiquitos Castelnau, 1855
- Hoplosternum stevardii Gill, 1858
- Callichthys albidus Valenciannis, 1840
- Callichthys melampterus Cope, 1872
- Hoplosternum schreineri Ribeiro, 1911
- Cascadura maculocephala Ellis, 1913
- Hoplosternum shirui Fowler, 1940
- Hoplosternum littoralis daillyi Hoedeman, 1952
- Hoplosternum thoracatum cayenne Hoedeman, 1961
Callichtys throracatus, C.longifilis, C.personatus, C.exaratus, Hoplosternus thorae, H.longifilis, H.magdalenae neplatné mená ???
-
- Miestne mená
- Slovenské: Pancierniček trinidadský
- České: Pancéřníček kropenatý
- Anglické:
-
- Výskyt
- Lokalita: Južná Amerika od Trinidadu a Guyany cez Brazíliu a Peru po Paraguay , od Panamy po Paraguaj, Brazília, povodie Amazonky, Guayana, Surinam, Trinidat, Martinique. Bežná na celom severe Južnej Ameriky
- Biotop: Žije v zabahnených úsekoch potokov a riek. Pomocné črevné dýchanie mu umožňuje prežiť v málo okysličenej vode.
-
- Popis
- Veľkosť: Okolo 15 cm, v prírode údajne dorastá až do 18 - 20 cm.
- Sfarbenie: Tmavšie ružovo-hnedé sfarbenie, bruško je svetlejšie. Na úrovni bočnej čiary je badateľný svetlejší pás, na ktorom sú väčšie tmavé škvrny. Menšie škvrny sa nachádzajú po celom tele, sú na chvostovej, chrbtovej a aj brušných plutvách. AT7/97
- Pohlavné rozdiely: Samec má zosilený červenohnedý trň v prsnej plutvy. Samice sú plnšie v brušku, celkovo trochu menšie a nenápadnejšie ako samce. U samcov sa korakoidály štítky ( veľké kostené štíty za žiabrovými otvormi, v strede ktorých sú nasadené prsné plutvy) na brušnej strane takmer dotýkajú, čo spôsobuje, v dobe trenia je brucho samcov sfarbené prevažne šedomodro. U samíc je na bruchu medzi korakoidálnymi štítkami zreteľná medzera, ktorá sa zväčšuje tým viac, čím je samica plnšia ikier. Brucho samíc je v dobe trenia belavé s čiernymi bodkami.
Pohlavie nie je ľahko rozoznateľné. Samec má mohutnejšie tŕne v prsných plutvách a v dobe trenia brušnú časť s nádychom do hnedo-fialova.
- Iné: V prostriedku mierne vykrojená chvostová plutva je dobrým určujúcim znakom tohto druhu.
-
- Chov
- Charakter: Nenáročný a veľmi odolný druh. Čulá ryba dna, vytrvalá. Žije pri dne a je aktívny za súmraku, kedy hľadá potravu na dne v substráte. Odporúča sa nechovať ju s menšími rybami.
- Nádrž: Väčšiu nádrž s nie veľmi intenzívnym osvetlením a možnosťou sa ukryť. Darí sa mu vo väčších členitých nádržiach s mäkkým dnom. Rastliny by mali byť odolné so silnými koreňmi.
- Voda: Kvalita vody nie je pre chov rozhodujúca, teplota 18 - 26(28?)°C. Ryba nie je chúlostivá na chemizmus vody, pH 6,5 - 7,5; tvrdosť 6 - 22°.
- Potrava: Prijíma akékoľvek krmivo - nitenky, larvy komárov a pakomárov, suché krmivo, hlávkový šalát. Ak nechceme ryby množiť, stačí kvalitné suché krmivo. Ak ich chceme rozmnožovať je vhodné pred trením pridať živé, alebo mrazené krmivo.
-
- Rozmnožovanie
- Pre odchov je potrebná aspoň 50 litrová nádrž s úkrytom, hlavne pre samicu. Rozmnožovanie darí v neutrálnej, slabo kyslej alebo zásaditej polotvrdej vode. Podobne ako labyrintky aj tu samec buduje na hladine penové hniezdo pod plávajúcimi listami rastlín. V akváriu sa dá použiť plávajúca plastová miska, polystyrén alebo drevo. Vlastné trenie prebieha ako u Coradoras včítane "T-polohy" a uvolnenia ikier do "kapsičky". Pri jednom trecom akte uvolni samica až 10 ikier. Celkový počet ikir môže dosiahnuť 400 - 800. O ikry sa stará samec, ktorý býva k samici často agresívny. Samicu je potrebné odloviť pretože požiera mláďatá a niekedy aj ikry. V závislosti na teplote sa plôdik liahne za 4 - 6 dní. Rozpláva sa počas jedného dňa. Vhodným krmivom sú nauplie, alebo buchanky a to aj mrazené. Hlavne prvý týždeň života je poter citlivý na kvalitu vody a preto je nevyhnutné pravidelne každý deň časť vody vymeniť. Pri nerese stavia penové hniezdo, ktoré samec agresívne bráni.
-
- Poznámka
- 1) Jeden z najpopulárnejších zástupcov čeľade chovaný v akváriách od roku 1911.
-
- Info
- Popis a foto AT 7/97 .
- Černý, J. Topercer, E., 1989, Chováme akváriové ryby, Príroda, 100 s.
- Paysan, K., 1995, Akvarijní ryby, Granit, 102 s.
- Hofmann, J., Novák, J., 1998, Velký atlas akvarijních ryb, 141 s.
- Sandfordová, G., 1998, Veľká obrazová encyklopédia akváriových rýb, Cesty, 48 s
|