|
Scleromystax barbatus (Quoy & Gaimard, 1824)
- Platné meno
- Scleromystax barbatus Quoy & Gaymard, 1824
-
- Synonymá
- Corydoras barbatus Quoy & Gaymard, 1824
- Callichthys barbatus Quoy & Gaymard, 1824
- Corydoras kronei Ribeiro, 1907
- Corydoras eigenmanni Ihering, 1907
-
- Miestne mená
- Slovenské: Pancierniček fúzatý
- České: Pancéřníček vousatý
- Anglické: Bearded cory
-
- Výskyt
- Lokalita: Brazília: rieky v okolí Rio de Janeiro, Santos a Sao Paulo
- Biotop:
-
- Popis
- Veľkosť: 7 - 10 cm, v prírode aj viac (10 - 12 cm); niekedy sa udáva len 6 cm
- Sfarbenie:
- 1) Existujú dve rôzne farebné formy, čo súvisí pravdepodobne s miestom výskytu. Ryby z oblasti Rio de Janeiro sú farebnejšie, predovšetkým samce, ktoré majú na hlave jasne zlatožlté sieťkovanie. Prednú polovicu tela zdobí čierno-biely sieťkový vzor a úzky krémovobiely pruh prebiehajúci od papuľky cez hlavu až po chrbtovú plutvu.
- 2) Samec je čierny v prvých dvoch tretinách až troch štvrtinách s početnými bielymi škvrnami a pod okom má štetiny. Samica je sivá s rôzne veľkými tmavo sivými škvrnami.
- Pohlavné rozdiely: Samce sú farebnejší ako samice, svetlé a tmavé plochy kresby sú u nich kontrastnejšie. Po stranách hlavy majú a dospelé samce krátke štetinkovité výrastky.
- Iné: Dospelý samček má na hlave štetinky, výrastky. Ryba má dva páry fúzov. Prsné a chrbtová plutva samca je predĺženejšia.
-
- Chov
- Charakter: Vytrvalá, mierumilovná a čulá húfová ryba zdržiavajúca sa pri dne. Ryby sú aktívne po zotmení. Podmienky ako C. aeneus.
- Nádrž: Chovať ju možno v spoločenskej nádrži s piesčitým dnom. Vzhľadom na veľkosť sa odporúča 100 litrová a väčšia nádrž.
- Voda: Teplota vody 22 - 24°C. Niektorí autori udávajú až 28°C. Súvisí to pravdepodobne s o niečo vyššou citlivosťou predovšetkým na bakteriálne infekcie. Vzhľadom na oblasť výskytu v prírode nie je takto vysoká teplota vody opodstatnená. pH 6,2 - 7,8; dH 4 - 25° ; Vyhovujúca voda pre tieto ryby - neutrálna pH 7,0, mierne mäkká až stredne tvrdá dGH 18, teplota 21 - 25°C
- Potrava: nitenky, perloočky, larvy komárov a pakomárov, suché krmivo, rastlinné zbytky
-
- Rozmnožovanie
- 1) Aj keď bol v zajatí opakovane rozmnožený, je to stále problematický druh. Pre vlastné trenie je potrebné znížiť teplotu vody na 18 - 20°C, kedy sa dosahuje oplodnenosť ikier až 90%. So stúpajúcou teplotou klesá oplodnenosť ikier. K treniu je vhodné nasadiť naraz skupinu niekoľkých párov. "(Pomer samcov a samíc 1:1)" Na rozdiel od iných druhov Corydoras, je samička tohto druhu aktívna a naháňa samčeka. Po vytrení sa musí teplota vody postupne zvýšiť na 22 - 24°C. Voda by mala byť neutrálna (pH 7), stredne tvrdá (celková tvrdosť 12°N). Plôdik sa liahne po 4 - 5 dňoch a za ďalšie dva dni sa rozpláva. Ďalší odchov je problematický, mláďatá hynú na najrôznejšie choroby.
- 2) Rozmnožovanie prebieha inak ako u ostatných druhov Corydoras. Samica sa javí ako riadiaca akt trenia na rozdiel od samca. Spermie sú podľa všetkého vypustené do vody. Samica drží ikry medzi brušnými plutvami kým ich zvírená voda neoplodní. Ikry potom lepí v zhlukoch pod hladinou.
- 3) Zaujímavý popis pochádza od Al Andersona. Jeho ryby sa treli pri teplote vody 21°C. V nádrži bolo jemný piesok a iba 7 - 8 cm vody. Ryby kŕmil nitenkami (red worms) a tabletkami. (sinking pellets). Keď bola v okolí búrka, vymenil väčšinu vody a zhasol svetlo. Ryby sa vytreli a ikry ukryli do piesku.
-
- Poznámka
- 1) C. barbatus patrí medzi väčšie pancierniky a jeho sfarbenie je nezameniteľné. V posledných rokoch sa však dovážajú ryby s akosi iným sfarbením a ich určenie je problematické.
- 2) C. barbatus sa niekedy nazýva "King of the corydoras" - kráľ panciernikov.
-
- Info
- Mills, D., 1996, Akváriové ryby, Osveta, 173 s.
-
- Paysan, K., 1995, Akvarijní ryby, Granit, 97 s.
-
- Hofmann, J., Novák, J., 1998, Velký atlas akvarijních ryb, 131 s.
-
- Sandfordová, G., 1998, Veľká obrazová encyklopédia akváriových rýb, Cesty, 45 s.
-
|