horuseye.sk Panciernici - Callichthyidae horuseye.sk
Svete malých obrnených fúzačov      Šintava - slobodné (kráľovské) mesto      Kremnické dukáty      Veda, technika či nebodaj Sci-Fi
Vitajte vo fascinujúcom svete malých obrnených fúzačov.
Callichthyidae
  Callichthyidae
Corydoradinae
  Aspidoras
  Brochis
  Corydoras
  Scleromystax
Callichthyinae
  Callichthys
  Dianema
  Hoplosternum
  Lepthoplosternum
  Megalechis

  Synonymá

 125590 
Corydoras trilineatus (Cope, 1872)

Platné meno
Corydoras trilineatus  Cope, 1872
 
Synonymá
Corydoras episcopi  Eigenmann & Allen, 1942
Corydoras dubius  Nijssen & Isbrücker, 1967
 
Miestne mená
Slovenské:
České: Pancéřníček leopardí
Anglické: Threestripe Corydoras, Three-lined Corydoras
 
Výskyt
Lokalita: Ekvádor: Peru: Suriname:
Biotop:
 
Popis
Veľkosť: 4 - 5 cm
Sfarbenie: Svetlý podklad, na ktorom je jemná tmavá kresba. Od chrbtovej plutvy sú smerom k chvostu tri tenké vodorovné pásiky, ktoré končia na chvostovom násadci. Na chvostovej plutve je vidieť sedem tenkých zvislých prúžkov. Na chrbtovej plutve je tmavá, čierna škvrna, ktorá sa nedotýka chrbta. (AT9/96) Rôzne rozloženie škvŕn na tele závisí od pôvodu ryby.
Pohlavné rozdiely: Samica je plnšia v brušku, robustnejšia a väčšia ako samec.
Iné: rybka má 3 páry fúzikov. (AT9/96)
 
Chov
Charakter: Nároky na chov ako C. aeneus.
Nádrž: Obľubuje miesta s tlmeným osvetlením.
Voda: Teplota: 24 - 27°C; pH 6,5 - 7,2;
Potrava:
 
Rozmnožovanie
Rozmnožovanie je problematickejšie ako u C. paleatus. Obdobie trenia je od novembra do marca. Trenie je možné stimulovať tepelným šokom. Chovná skupina 2-3 samcov na 1 samicu sa umiestni do nádrže 40 - 50 l s teplotou okolo 28°C. Po istej dobe sa začnú každý deň meniť 2/3 vody za čerstvú asi o 2 - 4°C chladnejšiu vodu. Ak sú ryba dobre pripravené, začnú sa trieť v priebehu 3 - 5 dní. Pri tomto spôsobe vyvolania trenie mala voda: pH 6,8, veľmi mäkká - celková tvrdosť 2,5°N, vodivosť 25 - 40 uS. Úspešný výter bol dosiahnutý aj v polotvrdej vode 15°N, ph 7,0, teplota 23°C. Jedna samica má okolo 40 ikier, ktorých oplodnenosť sa pohybuje okolo 70 - 80%. Pri 25°C sa plôdik liahne po 5 dňoch a za ďalšie 2 - 3 dni sa rozpláva.
 
Poznámka
1) Dlhú dobu bol tento druh v literatúre uvádzaný pod chybným menom C. julii. C. julii je samostatný brazílsky druh, ktorý sa do Európy dováža len občas. C. julii sa od C. trilineatus odlišuje podstatne drobnejšou kresbou, ktorá na hlave zostáva v podobe bodiek, zatiaľ čo u väčšiny jedincov C. trilineatus má sieťkovú podobu. Rozlíšenie môže byť však dosť obtiažne vzhľadom na vnútrodruhovú variabilitu kresby u oboch druhov, tak aj u ďalších podobných druhov C.leopardus, C. punctatus, C. gomezi a C. acrensis.
 
Info
Thierry, M.,1997, Veľká kniha o akváriu, Perfekt, 90 s.
Hofmann, J., Novák, J., 1998, Velký atlas akvarijních ryb, 140 s.


© corycats.sk 2006 - 2024