horuseye.sk Panciernici - Callichthyidae horuseye.sk
Svete malých obrnených fúzačov      Šintava - slobodné (kráľovské) mesto      Kremnické dukáty      Veda, technika či nebodaj Sci-Fi
Vitajte vo fascinujúcom svete malých obrnených fúzačov.
Callichthyidae
  Callichthyidae
Corydoradinae
  Aspidoras
  Brochis
  Corydoras
  Scleromystax
Callichthyinae
  Callichthys
  Dianema
  Hoplosternum
  Lepthoplosternum
  Megalechis

  Synonymá

 125584 
Corydoras sterbai (Knaack, 1962)

Platné meno
Corydoras sterbai  Knaack, 1962
 
Synonymá
 
Miestne mená
Slovenské: Pancierniček Sterbaiov
České: Pancéřníček Sterbův
Anglické:
 
Výskyt
Lokalita: Brazília: Rio Guaporé; horné Rio Guapore na hranici medzi Brazíliou a Bolíviou
Biotop:
 
Popis
Veľkosť: 6 cm, niektoré zdroje udávajú až 8 cm (samice), samce sú menšie a štíhlejšie. Stretol som sa ja s údajom o veľkosti iba 3,5 cm;
Sfarbenie: Robustné telo. Nápadne výrazne oranžovo sfarbené brucho a brušné plutvy. Telo je posiate nepravidelnými čiernymi bodkami, ktoré sa v zadnej časti zlievajú do prúžkov. Hlavu má tmavú so svetlými ostro ohraničenými okrúhlymi škvrnami.
Pohlavné rozdiely: Samice sú plnšie v brušku, väčšie a celkove robustnejšie.
Iné:
 
Chov
Charakter: Je pomerne nenáročný. Ryby sú aktívne vo dne. Neustále prehľadávajú dno a čistia vonkajšiu stranu listov.
Nádrž: Minimálne 80 - 100 litrová nižšia nádrž.
Voda: Teplota vody 22 - 25°C, pH 6,6 - 7,0, celková tvrdosť do 15°N. mäkká , mierne kyslá - zásaditá voda s teplotou 21 - 25°C.
Potrava: nitenky, patentky,buchanky, perloočky, hovädzie srdce, špenát, tablety.
 
Rozmnožovanie
Voda by mala byť mäkká, mierne kyslá s teplotou 25 - 27°C. Ryby musia byť pred trením dobre kŕmené a v dobrej kondícii. K treniu prichádza v období od mája do októbra. Pri teplote 25°C sa plôdik liahne za 4 dni, k rozplávaniu príde za ďalšie 2 - 3 dni. Mláďatá majú sklon k zaplesneniu plutiev.
Neresí sa od mája do augusta. Neresí sa aj v spoločnej nádrži asi 2 dni po čiastočnej (90%?) výmene vody. Odporúča sa dať chladnejšiu vodu asi o 3C . K neresu prichádza predpoludním. Samička nosí ikry v "kapse" a lepí ich na sklo, alebo na spodnú stranu listov. Počet ikier je od 60 do 90. Samička požiera ikry(?) . Ikry sú mliečne biele. Postupne tmavnú a na konci vývoja je v nich vidieť pohyb embrya. Pri teplote cca 24°C sa liahne poter po 4 dňoch, ale niektoré embrya majú problém pretrhnúť ikrový obal. Po prenesení nevyliahnutých ikier do vody s teplotou cca 30°C sa liahnu bez problémov. Čerstvo vyliahnutý poter má veľký žĺtkový váčok, je šedočierny a polihuje na dne. K rozplávanie dochádza po 4 dňoch. Ako potravu je možné použiť artémie alebo buchanky. Rastie rýchlo. Po troch týždňoch kŕmenia nitenkami meria asi 1,5 cm a po 2 mesiacoch asi 3 - 3,5 cm.
 
Poznámka
1) Prvý dovoz do Európy 1960.
2) Podobnosť s C. haraldschultzi. Okrem výrazne oranžovej farby brucha a plutiev sa líši obrátenou kresbou na hlave a chrbte predchrbtovou plutvou. C. sterbai má hlavu tmavú so svetlými ostro ohraničenými okrúhlymi škvrnami, C.haraldschultzi má základné sfarbenie hlavy svetlé a okrúhle škvrny tmavé. (Kresba AT1/96 )
Rozdiel je v tom, že C. haraldschultzi má na hlave tmavé škvrny na svetlom podklade, zatiaľ čo C. sterbai má kresbu neusporiadanú tak, že vzniká dojem svetlých škvŕn na tmavom podklade. C. haraldschultzi je navyše zavalitejší a väčší, dorastá až 8 cm.
3) Sezónne dostupný druh.
 
Info
AT1/96
Hofmann, J., Novák, J., 1998, Velký atlas akvarijních ryb, 139 s.
Sandfordová, G., 1998, Veľká obrazová encyklopédia akváriových rýb, Cesty, 47 s


© corycats.sk 2006 - 2024