|
Corydoras rabauti (La Monte, 1941)
- Platné meno
- Corydoras rabauti La Monte, 1941
-
-
- Synonymá
- Corydoras myersi Ribeiro, 1942
-
- Miestne mená
- Slovenské:
- České: Pancéřníček tmavý
- Anglické:
-
- Výskyt
- Lokalita:
Brazília: Amazonka
- Biotop:
-
- Popis
- Veľkosť: 5,5 cm
- Sfarbenie:
- Pohlavné rozdiely: Samička je tlstejšia a obvykle väčšia.
- Iné: Dva páry fúzikov, vystužená tuková plutvička.
-
- Chov
- Charakter: Čulá, mierumilovná, dlhoveká rybka, ktorú treba chovať v húfe. V akváriu sa údajne táto ryba dožila 13 rokov.
- Nádrž: Nároky ako C. aeneus.
- Voda: Teplota: 24 - 25°C; pH: ; Tvrdosť: (dGH)
- Potrava:
-
- Rozmnožovanie
- Stimulácia tohto druhu k trnie je dosť obtiažna, vyžaduje opakované zmeny podmienok v odchovnej nádrži. (hlavne teplota) Pre vlastný odchov je vhodná teplota 26 - 27°C. Z jedneho trenia je obvykle 80 - 120 ikier, ktorých oplodnenosť sa pohybuje okolo 70 - 80%. Pri teplote 25 - 26°C sa plôdik liahne za 4 - 5 dni a za ďalšie 2 - 3 dni sa rozpláva. Už od šiesteho dňa veku sú mláďatá nápadne sfarbené - úplne odlišne ako rodičia. Majú oranžovú hlavu, prednú časť tela čiernu, zatiaľ čo zadná polovica tela je svetlá. Tmavé sfarbenie sa postupne rozširuje, takže koncom prvého mesiaca sú rybky takmer celé čierne, s tmavým zeleným leskom a majú červenohnedú škvrnu za hlavou a rovnako sfarbené plutvy. Postupne začína byť zjavná očná maska, ale definitívne dospelé sfarbenie dosahujú rybky až medzi 3 - 4 mesiacom.
-
- Poznámka
- 1) Veľmi podobným druhom je C.zygatus. V dospelosti sa tieto druhy od seba odlišujú veľmi špatne, jediným nie príliš jednoznačným rozdielom je, že C. rabauti má sýtejšie a tmavšie základné sfarbenie tela. Výrazne sa však od seba odlišujú mláďatá. Na rozdiel od hore popísaného sfarbenia u C. rabauti majú mláďatá druhu C. zygatus základné sfarbenie rovnaké ako dospelé ryby - ružoo-pieskové, s drobnými bodkami.
-
- Info
- Paysan, K., 1995, Akvarijní ryby, Granit, 101 s.
- Hofmann, J., Novák, J., 1998, Velký atlas akvarijních ryb, 137 s.
|