horuseye.sk Panciernici - Callichthyidae horuseye.sk
Svete malých obrnených fúzačov      Šintava - slobodné (kráľovské) mesto      Kremnické dukáty      Veda, technika či nebodaj Sci-Fi
Vitajte vo fascinujúcom svete malých obrnených fúzačov.
Callichthyidae
  Callichthyidae
Corydoradinae
  Aspidoras
  Brochis
  Corydoras
  Scleromystax
Callichthyinae
  Callichthys
  Dianema
  Hoplosternum
  Lepthoplosternum
  Megalechis

  Synonymá

 132373 
Corydoras habrosus (Weitzman, 1960)

Platné meno
Corydoras habrosus  Weitzman, 1960
 
Synonymá
 
Miestne mená
Slovenské:
České:
Anglické:
 
Výskyt
Lokalita: Venezuela: Rio Salinas; Rio Pao Viejo
Biotop:
 
Popis
Veľkosť: 3,5 cm dorastá samica asi po roku, samce sú asi o tretinu menší a štíhlejší (2,5 cm)
Sfarbenie: 1) Sfarbenie oboch pohlaví je rovnaké. Na bledohnedom podklade sa od úst cez oko až k chvostovej plutve tiahne nepravidelný čierny pás, ktorý sa rozpadá hlavne za okom na jednotlivé čierne škvrny. Tieto sa nachádzajú aj na temene a zasahujú až do chrbtovej plutvy. Chvostová plutva je ozdobená 5. - 6. radmi čiernych bodiek. Dúhovka oka je oranžová až čierna. Väčšina dospelých rýb má teba na boku nepravidelný tmavý ( čierny) pás, sú však jedinci s rozpadnutým pásom. Pri náhlom polakaní sa tmavý pás rozpadne a zbledne prakticky u všetkých rýb. Mladé ryby majú tmavý pás zložený z troch častí, pričom najväčšia škvrna je v chvostovom násadci - teda mladé ryby vyzerajú rovnako ako dospelí jedinci.
2) Svetlo sivé až svetlo hnedé telo s čiernym pruhom v brušnej polovici tela a nepravidelné čierne škvrny (bodky) na hlave a chrbte. Niektoré samce majú čierna bodky na brušnej polovici a okolí stredovej čiary. C. habrosus veľmi podobný s C. cochui, ktorý má aspoň 3 krát prerušenú čiernu čiaru na spodnej (brušnej) polovici - formuje sa do minimálne škvŕn; zatiaľ čo C. habrosus má len 2 alebo menej prerušení tejto čiary - vytvárajúc 3 a menej škvŕn. Je možná farebná podobnosť s C. cochui.
Pohlavné rozdiely:
Iné:
 
Chov
Charakter:
Nádrž: Chov je bezproblémový a rybám vyhovujú aj menšie nádrže s obsahom 30 - 50 l. Ide o bentický druh rýb ako väčšina jeho príbuzných. Je vhodné vybudovať mu v akváriu úkryty z kameňov, koreňov, kokosových orechov ap.
Voda: Teplota 23 - 27°C; pH 6,2 - 7,4; tvrdosť stredne tvrdá až tvrdá
Potrava: drobné patentky, žiabronožka soľná, ale aj sušené krmivo.
 
Rozmnožovanie
1) K treniu vyprovokuje ryby v dobrej kondícii výmena vody, pričom chemizmus vody nie je rozhodujúci. Pre úspešný odchov je vhodné použiť mäkkú, dažďovú vodu s pH 6,5 - 6,8. V stredne tvrdej až tvrdej vode ikry zbelejú. Samica pri trení odloží za 1 - 2 dni až 40 ikier asi 1 mm veľkých. Tieto s obľubou lepí napr. do jávskeho machu, v menšej miere na sklo. Drobný plôdik po rozplávaní s ochotne prijíma naupliá žiabronožky soľnej. Rastie pomerne rýchlo.
2) Trenie prebieha ako u väčšiny rýb druhu Corydoras. Samica lepí ikry na hlavne na spodnú stranu listov rastlín. OD jednej samice býva asi 50 ikier. Akvárium bolo dobre zarastené rastlinami a boli v ňom umiestnené korene, takže trenie mohlo prebehnúť nepozorovane.
 
Poznámka
1) Vzhľadom na predajnej veľkosti cca 2,5 cm je o ne v predajnej sieti minimálny záujem.
2) Patrí do skupiny najmenších pancierničkov: C. cochui, C.habrosus, C. hastatus, C. pygmaeus.
3) C.habrosus je najmenší príbuzný druhu C. cochui.
4) Ryby je možné zohnať ak sa veľmi snažíte.
 
Info
popis a kresba AT 6/1996
Májsky, J., Akvárium terárium, 6/1996, ročník 39, 18 s.


© corycats.sk 2006 - 2024