horuseye.sk Panciernici - Callichthyidae horuseye.sk
Svete malých obrnených fúzačov      Šintava - slobodné (kráľovské) mesto      Kremnické dukáty      Veda, technika či nebodaj Sci-Fi
Vitajte vo fascinujúcom svete malých obrnených fúzačov.
Callichthyidae
  Callichthyidae
Corydoradinae
  Aspidoras
  Brochis
  Corydoras
  Scleromystax
Callichthyinae
  Callichthys
  Dianema
  Hoplosternum
  Lepthoplosternum
  Megalechis

  Synonymá

 125585 
Corydoras eques (Steindachner, 1877)

Platné meno
Corydoras eques  Steindachner, 1877
 
Synonymá
 
Miestne mená
Slovenské:
České: Pancéřníček zelenavý
Anglické: Golden Eared Cory
 
Výskyt
Lokalita: Brazília: rieka Amazonka neďaleko Tefe
Biotop:
 
Popis
Veľkosť: 5 - 6,5 cm
Sfarbenie: Bronzovo sfarbené telo s modro-zelenými bokmi, zlatá plocha medzi chrbtom a okom. Je veľmi podobný s C.aeneus, až na zlatú plochu medzi chrbtom a okom (oranžovočervenou škvrnou za hlavou).
Pohlavné rozdiely: Samička je plnšia v brušku, väčšia a celkovo robustnejšia ako samec.
Iné:
 
Chov
Charakter: Jeden s nenáročných druhov. Nároky ako C. eaneus. Príležitostne dostupný druh, ktorý sa však často pletie (zamieňa) s C. aeneus.
Nádrž: Minimálne 50 litrová nádrž..
Voda: Teplota: 24 - 26°C; pH mierne kyslá až neutrálna; tvrhodť: mäkká až stredne tvrdá
Potrava:
 
Rozmnožovanie
1) Veľmi plodný druh. Počet ikier od jednej samice sa pohybuje od 350 do 700. Na trenie je vhodné nasadzovať 1 samicu a 3 samcov, čím sa dosiahne vyššie oplodnenie ikier, ktoré sa bežne pohybuje okolo 50 - 70%. Stimulácia trenia nie je jednoduchá, je potrebná kombinácia zmeny v osvetlení s tepelným šokom. Najskorej sa nechá chovná skupina niekoľko dní vo veľmi teplej vode 26 - 29°C a potom sa veľká časť vody vymení za čerstvú, tak aby teplota v nádrži klesla aspoň na 23°C, lepšie je nižšia. Pre výter je vhodná mierne kyslá voda pH 6 - 6,5, veľmi mäkká celková tvrdosť 3°N. Plôdik sa liahne už po 2 dňoch a o 2 - 3 dni sa rozpláva a začína prijímať potravu. Vzhľadom na to, že poter je veľmi malý, musí sa kŕmiť veľmi jemnou potravou.
2) Neres sa uskutočnil po vložení 3 - 5 samíc a 10 - 15 samcov do nádrže, kde sa teplota vody zvýšila na 25 - 28°C. Keď sa priblížila búrka, teplota vody v nádrži bola prudko znížená na 15 - 19°C a večer bola vymenená (doplnená) studená voda do nádrže. Trenie prebieha ako u ostatných druhov Corydoras. Samica môže odložiť až 800 ikier, ale zvyčajne je to okolo 350 - 400 ikier. Ikrám sa najlepšie darí v extrémne mäkkej, kyslej vode (pH 6 - 6,5). Ryby nasadené k neresu musia byť pohlavne dospelé. Ak sa na neres nasadia mladí jedinci, nie je možné ich stimulovať k treniu.
 
Poznámka
1) C. eques je podobný s C. aeneus. Líši sa od neho oranžovočervenou škvrnou za hlavou.
 
Info
Hofmann, J., Novák, J., 1998, Velký atlas akvarijních ryb, 133 s.


© corycats.sk 2006 - 2024