horuseye.sk Panciernici - Callichthyidae horuseye.sk
Svete malých obrnených fúzačov      Šintava - slobodné (kráľovské) mesto      Kremnické dukáty      Veda, technika či nebodaj Sci-Fi
Vitajte vo fascinujúcom svete malých obrnených fúzačov.
Callichthyidae
  Callichthyidae
Corydoradinae
  Aspidoras
  Brochis
  Corydoras
  Scleromystax
Callichthyinae
  Callichthys
  Dianema
  Hoplosternum
  Lepthoplosternum
  Megalechis

  Synonymá

 125581 
Corydoras elegans (Steindachner, 1877)

Platné meno
Corydoras elegans  Steindachner, 1877
 
Synonymá
Corydoras pestai  Holly, 1940
 
Miestne mená
Slovenské:
České: Pancéřníček krásný, Pancéřníček žlutý, Pancéřníček žlutavý
Anglické:
 
Výskyt
Lokalita: Brazília: stredný tok Amazonky; Ekvádor: Peru:
Biotop:
 
Popis
Veľkosť: 4 - 6 cm; iný zdroj udáva iba 4,5 - 5 cm
Sfarbenie: 1) Svetlo sivé telo a tmavo sivá až čierna horná pätina tela, tmavý pás na spodnej polovici. Na chrbtovej plutve má čierny vzor - škvrnu
2) Na chrbte majú široký tmavý pás tiahnúci sa od hlavy až po chvostovú plutvu. U samcov sú pod týmto širokým pásom zreteľné dva ďalšie pozdĺžne z bodiek zložené pásy, zatiaľ čo u samíc sú tieto pásiky naznačené podstatne slabšie.
3) Brušná strana je sivo-ružová. Plutvy sú priehľadné, miestami škvrnité, tŕňom vystužená tuková plutvička.. Farba a kresba sú značne premenlivé. Horná polovica tele je tmavá. Pozdĺž prepojenia spodného a vrchného radu kostených doštičiek prebieha prerušovaný rad tmavých škvrniek. Bruško je sivo-ružové. Samčeky sú farebnejšie a majú na škvrnitú chrbtovú plutvu. Plutvy sú priehľadné, miestami škvrnité.
Pohlavné rozdiely: Samička má väčšie bruško, je robustnejšia a celkovo väčšia. Samčeky sú farebnejší majú škvrnitú chrbtovú plutvu.
Iné: Na krátkej hlave má pomerne veľké oči a 2 páry fúzikov.
 
Chov
Charakter: Čula, mierumilovná vytrvalá ryba dna. Zdržiava sa veľmi často v strede vodného stĺpca, na rozdiel od väčšiny rýb druhu Corydoras. Nároky ako C. aeneus. Je to pomerne bežný druh.
Nádrž: Odporúča sa mäkké, piesčité dno.
Voda: Teplota: ~ 24°C; pH: neutrálna - mierne kyslá; tvrdosť: mäkká
Potrava: nitenky, perloočky, larvy komárov a pakomárov, suché krmivo, rastlinné zbytky
 
Rozmnožovanie
1) Údajne jeden s ľahko sa rozmnožujúci druh. K neresu je vhodné nasadiť 10 samcov a 3 samice. Samce bývajú teritoriálne a snažia sa nalákať samice do svojho teritória.. Ikry často lepia na spodnú stranu širokolistých rastlín, ale aj na korene a aj sklo. Poter je menší ako u väčšiny rýb druhu Corydoras, takže vyžaduje veľmi jemnú potravu.
2) C. elegans bol opakovane rozmnožený v akváriách, no i tak môžu byť problémy so stimuláciou k treniu. Oplodnenosť ikier býva nízka, iba okolo 50%. Pri teplote 24 - 25°C sa plôdik liahne za 3 - 4 dni a o ďalšie 2 - 3 dni sa rozpláva. V porovnaní s inými podobne veľkými druhmi je podozrivo malý. Vyžaduje veľmi jemnú potravu vírníky a nálevníky.
 
Poznámka
1) Vzhľadom a veľkosťou sa C. elegans veľmi podobá na C. nanus, C. napoensis a C. undulatus. Ako je z uvedeného miesta výskytu zrejmé, pravdepodobne v prírode žijú sympatricky len dva z nich C. elegans a C. napoensis, ktorá sa odlišujú kresbou na chrbtovej plutve. C. napoensis má na chrbtovej plutve čiernu škvrnu, zatiaľ čo C. elegans tri priečne prúžky, u samcov niekedy spojené do sieťovanej kresby. Aj keď ďalšie dva druhy žijú v inej oblasti južnej Ameriky, sú s predošlými veľmi často akvaristami zamieňané.
2) Niekedy popisovaná neochota k treniu pri rôznych farebných variáciách rýb môže súvisieť s podobnosťou s viacerými druhmi a s ich ľahkou zámenou.
 
Info
Mills, D., 1996, Akváriové ryby, Osveta, 173 s.
Paysan, K., 1995, Akvarijní ryby, Granit, 98 s.
Hofmann, J., Novák, J., 1998, Velký atlas akvarijních ryb, 132 s.
Paysan, K., 1995, Akvarijní ryby, Granit, 100 s. (na tejto strane vystupuje ako C. pestai)


© corycats.sk 2006 - 2024