horuseye.sk Panciernici - Callichthyidae horuseye.sk
Svete malých obrnených fúzačov      Šintava - slobodné (kráľovské) mesto      Kremnické dukáty      Veda, technika či nebodaj Sci-Fi
Vitajte vo fascinujúcom svete malých obrnených fúzačov.
Callichthyidae
  Callichthyidae
Corydoradinae
  Aspidoras
  Brochis
  Corydoras
  Scleromystax
Callichthyinae
  Callichthys
  Dianema
  Hoplosternum
  Lepthoplosternum
  Megalechis

  Synonymá

 125592 
Brochis splendens (Castelnau, 1855)

Platné meno
Brochis splendens  (Castelnau, 1855)
 
Synonymá
Callichthys splendens  (Castelnau, 1855)
Callichthys taiosh  (Castelnau, 1855)
Brochis coeruleus  (Cope, 1872)
Brochis dipterus  (Cope, 1872)
Corydoras semiscutatus  (Cope, 1872)
Chaenothorax bicarinatus  (Cope, 1878)
Chaenothorax eigenmanni  (Ellis, 1913)
 
Miestne mená
Slovenské: Pancierniček smaragdový, Pancierniček zelenkastý
České: Pancéřníček smaragdový, Pancéřníček skvělý
Anglické: Common Brochis, Emerald Catfish, Emerald Brochis, Short-bodied Catfish, Sailfin Corydoras, Green Catfish, Green corydoras
 
Výskyt
Lokalita: Brazilia: horný tok Amazonky, riečky povodia Amazonky, Rio Tocantins; Peru: Rio Ambyiacu a jej prítoky; Ekuádor ; Bolivia: Chiquitos
Biotop:
 
Popis
Veľkosť: 7,5 - 9 cm; niekedy len 7 cm
Sfarbenie: V závislosti od svetla mení farbu od kovovo modrej po smaragdovo zelenú. Má ružovkasté bruško. Z prírody je známa aj zlatá forma. Toto sfarbenie je dávané do súvislosti s dosť kyslou vodou v príslušnej lokalite (pH nižšie ako 6).
Pohlavné rozdiely: Samička je plnšia v brušku, robustnejšia a väčšia ako samček.
Iné: Má 3 páry fúzikov, tuková plutvička je vystužená tŕňom, chrbtová plutva s dlhou bázou.
 
Chov
Charakter: Čulá ryba dna, ktorá sa rada zdržiava v húfe. Ide o dlhovekú rybu. Aktívna je počas dňa - je vhodná do spoločenského akvária. Z troch druhov Brochis je chovaný v akváriách najčastejšie. Z hľadiska chovu ide o bezproblémový druh. Nároky sú podobné ako u iných rýb rodu Corydoras. Treba chovať najmenej 6 - 8 jedincov.
Nádrž: Aspoň 80 l dobre zarastená spoločenská nádrž s úkrytmi z kameňov a koreňov, ale aj voľnou plochou na plávanie. Dáva prednosť piesku, bahnu medzi rastlinami.
Voda:
Potrava:
 
Rozmnožovanie
Trenie prebieha podobne ako u panciernikov rodu Corydoras, k páreniu ale nedochádza vo voľnej vode, ale tesne nad dnom. Neresí sa na podklad napr. na spodnú stranu listov. V akváriách bol mnohokrát úspešne rozmnožený, aj keď stimulácia ku treniu nie je jednoduchá a vyžaduje značnú trpezlivosť chovateľa. Pre odchov je vhodná mierne kyslá pH 6,0 - 6,5, mäkšia voda kde je celková tvrdosť do 4°N, a teplota je 24 - 26°C. Na neres je vhodné poskytnúť mu širokolisté rastliny a jemný piesčitý podklad.
Ryby sa nasadzujú k treniu väčšinou v pároch. Počet ikier od jednej samice môže dosiahnuť 500 - 800. Plôdik sa liahne pri 24°C za štyri dni. Spočiatku má na tele tmavú kresbu zloženú s prúžkov a škvŕn. Tieto miznú a sú nahradené smaragdovo zeleným sfarbením ke koncu druhého mesiaca vo veľkosti 3 - 3,5 cm.
 
Poznámka
1) Taktiež má rod Brochis podobne ako rod Corydoras vyvinuté prídavné črevné dýchanie.
2) Brochis sa od Corydoras líšia na prvý pohľad počtom paprskov v chrbtovej plutve. Majú ich 10-12 na rozdiel od Corydoras, ktorí ich majú najviac 8, zvyčajne 7. B. splendens sa podobá na C. aeneus.
3) B. splendens má v chrbtovej plutve 10 - 12 mäkkých paprskov. B. multiradiatus ich má 17 a B. britskii 15 - 18. Rozlíšenie posledných dvoch je ťažšie. B. multiradiatus má dlhší rypák a je celkovo menší. B. britskii má rypák kratší a dorastá len 10 - 12 cm.
 
Info
AT11/96
Mills, D., 1994, Vaše akvárium, Prúdy, 73 s.
Mills, D., 1996, Akváriové ryby, Osveta, 172 s.
Paysan, K., 1995, Akvarijní ryby, Granit, 97 s.
Hofmann, J., Novák, J., 1998, Velký atlas akvarijních ryb, 128 s.
Sandfordová, G., 1998, Veľká obrazová encyklopédia akváriových rýb, Cesty, 43 s.


© corycats.sk 2006 - 2024