horuseye.sk horuseye.sk

Svet malých obrnených fúzačov   Šintava - slobodné kráľovské mesto   Kremnické dukáty   Veda, technika či nebodaj Sci-Fi

Výpovede svedkov - prekladAktualizacia: 01.01.2016 

Ako som už uviedol v predošlých článkoch o zverstvách, ktoré spáchala Anna Rosina sa možno dozvedieť z výpovedí svedkov, ktoré publikoval András Komáromy v roku 1897 v publikácii Magyar Történelmi Tár – 3. sorozat 20. kötet – 1897. Táto publikácia je písaná v maďarčine. U nás na Slovensku sa na ňu odvolávajú autori viacerých článkov. Vždy sa však objaví iba nepatrná časť výpovedí. Pôvodný maďarský text sa dá nájsť na internete. Ja tu prinášam jeho preklad. Poďakovanie patrí p. Ľubošovi Czakovi, ktorý sa zhostil prekladu. Ako mi povedal, rád sa precvičil v staromaďarčine ale obsah ho šokoval. Nasledujúce riadky nie sú vhodné pre slabé povahy, zachytávajú brutálnu reality do detailov.


1. Prvý svedok bývajúci v Hlohovci Kovacs Boldizsar približne 50 ročný, hovori nasledujúce: Viem to pokiaľ som bol sluhom u P.G. v časoch chudobného Thurzó Staniszló, že sa často bili s čeľadníkmi. Počul som od iných, že slúžky zomreli rukou P.G. a v minulých dňoch pani P.G. zavolala ma k sebe a sťažovala sa mi na umretú starú pani, ktorá bola voči mne nepríjemná, nechala som ju nech ju udierajú a medzitým vbehla do komory, odtiaľ som ju dala vyniesť sluhom von, a slúžka ju potom strčila tak, že si hlavu uderila o skriňu alebo inú vec tak, že žena počula veľký buchot, a takto zomrela slúžka šľachtičnej. Počul som, že Bakó János zo Zálužia volala P.G. k sebe kvôli čarovaniu.

2. Fálussy Miklós bývajúci v Hlohovci, 47 ročný muž, hovori: Počul som, že pre bitku nejakého dievčaťa by bola zomrela...Keď som prišiel do Hlohovca počul som od Soldán Ferencz, že šiel do Pustých Sadov a videl, že moja pani P.G. viezla na koči jednu truhlu, vedľa ktorej sedelo jedno dieťa a povedalo, že moja pani P.G. zabila starú pani. Aj to povedal Soldán Ferencz, že bol v Pustých Sadoch, keď na pohreb starej pani dala P.G. doniesť čierne a biele plátno a aj hlohovecký praedikator to videl, že to dala zobrať na pohreb zomrelej ženy... Viac neviem, ale pokiaľ som bol gazdom P.G. sa sťažovali gazdovci z majera, že im hynie rôzny dobytok a že nemajú šťastie. Vtedy mi pani nariadila, aby som priviedol jednu ženu, ale mi neprišlo na rozum, že odlial, po príchode žena na dvore urobila nejaký cirkusový trik a muž stojaci za ňou ju zobral potom do Piešťan a tam sa zosobášili.

3. Fejérváry János 46 ročný hovori: viem to, že P.G. dala zbiť Krisán Mihált, ale potom žil....Aj to viem, že dala zbiť dievča menom Deli Kata ta z bitky ochorela a potom zomrela a v Pate ju dala pochovať....To viem, že počas večera svätého Ivana boli u mňa bratia v Rumanovej, pritom od Bondor János bol jeden odkaz, v ktorom sa odvoláva, že ma posiela k panej. Nešiel som tam vtedy a prichádza Bondor János a pýtam sa kto by ich bol zastrelil? Kto je zodpovedný za to, že v dome zeny zomrel niekto. Opýtal som sa od koho? - hovori, že nevie, pretože sa to stalo vnútri domu, a stara žena, už ležala mŕtva, ktorej mŕtve telo som videl vlastnými očami, a na hlave pri oku som videl modrinu, ale kto to urobil neviem a na druhy deň som išiel k mojej panej P.G. a ta sa pozrela na mňa a hovori: Mily môj pane od čoho si ma vystrihal, do nemilosti som sa dostala. A to preto povedala, lebo veľakrát predtým som jej hovoril, že nech nebije čeľadníkov tak strašne.....Počul som keď Nemci boli v Šintave , že zbila jednu ženu a ta potom zomrela. Tiež som počul, že vodila k sebe zeny čarodejnice z viacerých miest, aby ju uzdravili.

4. Bessenyi Szabó Miklós 29 ročný: Na vlastne oči v Pustých Sadoch som videl, že vo dvore mojej panej P.G., že stara žena menom Magdaléna, ktorú bili vybehla na ulicu a moja pani zakričala, chyťte tu bezduchú kurvu a chytila ju a vtiahla do domu. Ja som tadiaľ do Serede išiel a starú ženu som našiel už mŕtvu a bola už zakrytá poobede, nevidel som jej tvar. Presne vtedy rozprávala ženám cela jej čeľaď, že sama P.G. dala hák na krk, keď ju zvalila. Aj to som počul z jej ust – bite ju bezduchú kurvu.

5. Brunczvik Tóbiás 47 ročný: viem, že v Seredi počas vojny zomrela na hrade Major Lőrincz keď na pozretie mŕtveho tela zavolala jedna žena a hovorila mi, aby som sa pozrel na zbitú ženu a videl som modriny po jej tele a žena mi povedala, že ju zbila P.G. a čeľaď povedala, že Major Lőrincz musela zomrieť z dôvodu bitky... Počul som z rozhovorov ľudí, že Deli Kata a stara žena boli slúžkami P.G. a za to že ich bila a dala zbiť zomreli.

6. Balog Ferencz hlohovecky kaplán, 35 ročný: to viem povedať, že P.G. pochovala starú ženu menom Magdaléna v Pate, toto hovoria jednoduchí lúdia: a v tomto hrobe ležia už dvaja, ktorých zabila P.G. To viem povedať, že ja som pochoval starú ženu pri kostole v Pate, ale že ma tam zavolala P.G., neviem prečo a keď som prišiel povedala, že ona sama je chorá.... Našiel som ju v posteli, keď som prišiel, triasla sa, jajkala, plakala a hovorila: Jaj dráhy pan František ja som dala zbiť starú zenu. Hovorím jej: veľkomožná pani, vždy som ťa vystrihal od takýchto veci. Ona hovori na to: od čoho ma odhovárajú ludi, ja som do toho spadla, aj to viem keď som sa vracala z pohrebu jedna žena sedela predo mnou a povedala: aj mnou dala zbiť chudobnú Magdalénu, ale ta kvôli tejto bitke nezomrela. Od jedného človeka z Kajalu som počul , ktorý hovoril, že poznal jednu ženu, ktorá na hrade v Šintave bola dojkou P.G. a keby ju boli chytili, povedala by že P.G. ju učila na veľké čertoviny veľkou bitkou, ona je ta kvôli ktorej ju popálili.

7. Ivarcz inak Hegedűs János 45 ročný: Jednoducho som počul, že P.G. zabila dcéru menom Deli Kata. Počul som od môjho pána P.I. že bila a zatiaľ dala bit starú ženu počas dna svätého Ivana, pokiaľ nezomrela.

8. Máttyássy Máténé Újhelyi Kata 32 ročná: To viem povedať, keď som išla do seredskej rokliny, počas večera svätého Ivana, odbočila som k P.G. a videla som ležať umretú ženu, už nič nemohla povedať. žena menom Magdaléna už ležala mŕtva a pýtam sa: prečo zomrela a čeľaď hovori že pani ju bila a dala bit pokiaľ nezomrela.

9. Lóboda János 41 ročný: To viem povedať, že v týchto dňoch som zo Sasinkova prišiel domov a P.G. ma dala k sebe zavolať a sťahujúca sa povedala: Jaj tak hovorím milý môj, strašné nešťastie sa stalo v mojom dome. Neposlušnú starú ženu som dala zbiť mojim sluhom a keď ju bil vybehla na ulicu a odtiaľ som ju dala vtiahnuť dovnútra a znova zbiť za to že vykrikovala a počas bitky ju sluha sotil na debnu a tam si uderila hlavu a preto zomrela.

10. Takács Pál 35 ročný: viete nad nou dala zbiť Krisán Mihált pani moja P.G a tento chudobný povedal, že musí zomrieť preto, že nie je zdravý. To ešte viem, že vlani P.G. dcéru menom Deli Kata zabila, lebo sa u nej schovala a tam ju našiel mladík menom Peter, dala im 3 Forinty a chudere Deli Kata pred kuchyňou chlapcami dala odstrihnúť vlasy a vyzliecť sukňu a tak juj dala zbiť po celom tele dvomi mladíkmi a ona ju bila po hlave a kričala, aby ju všetci bili po hlave tu bezduchú kurvu. Tak bola krvava, že 5 alebo 6 dier mala v hlave a že jej vytekal mozog z hlavy. Toto som sledoval spolu s Bondor János cez jednu dieru na dverách a ona o týždeň zomrela a v Pate ju pochovali. Deň ktorý Magdaléna zomrela, vtedy som sa ja do Paty chystal. Ešte som bol doma a pani P.G. zakričala, že ešte dnes jednu bezduchú kurvu zabijem. pokiaľ som odmeral plátno, ona aj 12 x začala bitku s čeľadínmi. Keď som odišiel a potom sa vrátil z Paty videl som zbitú Magdalénu od hlavy až po paty aj hlavu a tvar mala dobitú. Videl som na spánkoch modriny a nežila dlho po tom ako som prišiel. A P.M. s veľkým výskotom kričala: Jaj zabijacke kurvy, toto je už druha čo ste zabili a pritom vchádzala do domu Aj to viem povedal, že P.G. dala pochovať zavraždenú starú ženu a dcéry z Kajalu si chceli odniesť telo zomrelej mamy ale hlohovecky a pustosadsky kaplán Fejérváry János ich obkľúčili a za 200 Forintov ich uchlácholili s paňou P. Za 100 Forintov im dala dobytok, peniaze som ja prerátal a ostatne peniaze dala v hotovosti. Viem aj to, že P.G. že počas jedného mesiaca zavolala aj 10 bosoriek k sebe. Viem, že o polnoci sa s nimi zavrela na hrade, ale co robili neviem. Viem že jednu bosorku popálili a keď ju chceli upáliť išiel som tam a povedal jej: Bol som tam, ale nevedel som, aké plány ma so mnou. Viem tiež, že tým istým ženám dala 5 tanierov a 5 druhov vody. Viem tiež že P.G. chcela dat z Egerszegu doviezť jednu bosorku, ale ta povedala, že si v Egerszege zabudla šaty. Potom hovori pani: Zabudla si tam jedny šaty, na čo žena z Egerszegu hovori: pošlem šaty domov aj po vrane. Aj to viem že raz pani P.G. raz so mnou poslala jednu ženu do Trnavy kde poslala jeden krčah vody do domu B.D. kde zvykla chodiť. Tiež viem, že tak zbila jednu zenu, že do dnešného dňa je mrzák.

11. Páznián Miklós, gr. Forgách Adám dvorný pobočník 55 ročný: Keď zomrela Major Lőrincz vtedy som bol sluhom P.G. a keďže som z brány nikde nemohol isť, nevidel som to ako zbila tú ženu, ale ľudia z celého dvora boli presvedčení, že jej rukou zomrela. Aj vtedy som bol sluha P.G., keď Krisán Mihált dala zbiť kvôli jednej husi, po bitke bol na tom zdravotne zle a o jeden a pol mesiaca potom zomrel a vždy sa sťažoval, že kvôli bitke od panej musí zomrieť, to som počul z jeho úst veľakrát. Naozaj viem, že dievča menom Deli Kata zomrela kvôli bitke a dala ju zbiť P.G.

12. Mátyássy Máté obyvateľky Pustých Sadov 55 ročná: Počula som od Takács Pál že hovori: Potiaľ dala biť P.G. starú ženu, pokiaľ nezomrela.

13. Thót György človek Beleváry Dávid 30 ročný: Od P.G. jej majordómky som počul, že hovorila o smrti dievčaťa menom Deli Kata, že by sa bola schovala na pavlač domu a sluha menom Peter ju našiel. Zatiaľ ju dala biť pokiaľ dievča nezomrelo. Dala potom sluhovi menom Peter 3 Forinty a povedala: No Peter toto si na bojisku našiel...

14. Gáspár György obyvateľ Pustých Sadov 40 ročný: Viem, že pani P.G. dala vnútri v jej dome biť starú ženu menom Magdaléna, ale ako ju bili som nevidel ale pri tej bitke zomrela, počul som to od ženy, jedného slovenského dievčaťa, ktorou ju dala zbiť, že hovori zomrelej žene: Aha stará kurva, keď pani rozkáže, tak ťa zabijem!.. Veľakrát som videl, že pani P.G. dala doniesť rôzne bosorky, ale čo robili neviem.

15. Szöcs Jerémiás 36 ročný: Videl som ako chudera stará žena menom Magdaléna, krvácajúca počas bitky vybehla na ulicu z domu panej, odtiaľ ju zobrali dovnútra, ako zomrela som nevidel, ale pred bitkou bola zdravotne v poriadku, len to som počul poobede, že Magdaléna zomrela počas bitky a v Pate ju pochovali.... Videl som veľakrát, že takéto ženy si dávala P.M. doniesť, ale čo s nimi stvárala neviem.

16. Kozák Mihály 34 ročný sluha L.A.R. vypovedal vo všetkom tak ako svedok číslo 15.

17. Thót András 35 ročný: Vtedy som nebol doma, keď Magdaléna zomrela, ako sa vec stala neviem, ale Magdaléne pred bitkou nič nebolo, raz mi rozkázala aby som slúžku menom Regina zbil, keď som ju nechcel biť, pani P.G. povedala mladíkom nech aj mňa postrelia...

18. Charady János 26 ročný: Keď som bol učeň P.G. videl som na vlastne oči ako P.G. dievča menom Deli Kata tak bila a dala biť lopatou a pred kuchyňou jej odstrihla vlasy a stiahla sukňu a cela bola krvavá a z hlavy jej tiekol mozog ako kvas a prikrývky boli všetky krvavé a po týždni bitiek zomrela a keď zomrela pani v noci zapriahla kone a išla do Hlohovca a v Pate nechala dievča pochovať. Videl som na vlastne oči keď starú ženu menom Magdaléna dala zobrať do izby panej domu a počul som buchot reťaze a aká bola vnútri bitka neviem, ale žena po bitke nežila ani 3 hodiny, pretože ju po tu dobu bili až ju zabili a keď pani videla že zomrela tak jej fúkala do úst. Videl som, že od bitky mala modré telo. Videl som, že k P.G. chodilo veľa rôznych bosoriek, dobre im platila, komu 9 komu 5-6 zlatiek, ale čo robili neviem.

19. Szkorecz György, Anna žena 40 ročná: veľakrát som počul z ust Krisán Mihály – musím zomrieť kvôli jednej husi, dvakrát ho dala pani tak zbiť, že ho museli druhí ľudia zdvihnúť zo zeme. Videl som na vlastne oči že dievča menom Deli Kata pani P. G. tak dala zbiť, že jej telo bolo ako čierne sadze a aj hlavu mala takú, že jej mozog vyšiel a držala ju v rukách pokiaľ duša z nej nevyšla a na nohách mala vtedy ešte reťaz a keď ju dala pochovať, nariadila aby nikomu neukazovali jej telo.... To viem, že počas večera svätého Ivana moja pani P.G. slúžku menom Regina bila 4x po sebe. Ja som bol v blízkosti domu čeľadínov, prišla ku mne chudera stará žena Magdaléna a hovori: Duše moje oblečte ma, lebo dnes sa zaprisahala pani že ma zavraždí. Potom na obed začala zasa bitku a hovori Török Márton : Bi tú bezduchú kurvu, lebo potom začnem ja teba. Potom vnútri bili ženu, ta vybehla na ulicu, ale zobrali ju dovnútra do izby panej, P.G. sa s ňou zavrela vnútri aj so silným slovenským dievčaťom, videl som to cez kľúčovú dierku, že pani so silným slovenským dievčaťom chuderu Magdalénu zvalili na zem žena jej držala hlavu dvoma rukami a búchala o zem, reťaze mala na sebe a tak ju bili lopatou, že žena sa na nej úplne vysilila, ale dievčaťom ju predsa ešte dala pani biť a hovorí panej: Pani moja Magdaléna už zomrela na čo pani hovori, to sa ona len tak robí, že je mŕtva – bezduchá kurva. Potom podišla k nej a vidí, že je už hotová a hovori: Aha slabá kurva, keby som bola vedela, tak ju nedám takto zbiť. Potom podišla k nej dýchala jej do úst a povedala: Magdaléna, milá Magdaléna už ťa viac takto nikdy nezbijem. Vidí, že je po nej tak s veľkým plačom hovori: Aj vlani som zabila jednu bezduchú kurvu, moja dobrota a moja duša je tam. Ona ležala mŕtva a videl som jej telo a bola zbitá od hlavy až po paty a slovenske dievča hovorilo, že pani ju bila po spánkoch lopatou a od toho zomrela a dievča bolo tak nahnevané, že hovori: keby niekto dovolil aj Vás zabijem. To viem povedať, že niekde zo sveta necháva čertovské ženy k sebe nosiť, čo s nimi robí neviem, ale viem, že si neváži zlato od nich. Tiež viem, že dala niektorých tak zbiť, že ostali žobráci a nemôžu robiť.

20. Nagy Mikclósné žena Ilona, 35 ročná: Viem keď na priedomie bežalo dievča menom Deli Kata sa schovať, tak moja pani G.P. ju dala vyhľadať a pred kuchyňou jej ostrihala vlasy a hovorila: Necíti bezduchá kurva bitku, odstrihnite jej vlasy a dala jej dolu sukňu a tak ju bila a dala biť že zomrela. Viem že vybehla Magdaléna cez bránu, ale zobrali ju do izby panej a P.G. zakričala: bite tú bezduchú kurvu a kvôli bitke zomrela a v Pate ju pochovala. Aj to viem že troch ľudí tak zbila, že zostali žobrákmi. Tiež viem, že vodila k sebe čertovské ženy ale čo s nimi robila neviem.

21. Kabatlilovics Dorottya 35 ročná: s predošlými výpoveďami svedkov aj nasledujúcimi sa stotožňuje: stará žena mala zdvihnuté ruky a prosila aby ju nebili už, lebo zomrie, načo pani Poghrányi György povedala: nemyslím na to, keď aj hneď zomrieš Ty bezduchá kurva. A zároveň slovenské dievča hovorilo: keď pani nechá tak chudobnú Magdalénu zabije hneď. Viem, že k pani chodia rôzne čarodejnice, ale čo robia neviem.

22. Szlanilc Mártonná Erzsébet žena 40 ročná: Počula som od chudobného Krisány Mihál že sa sťažoval: kvôli bitke od panej musím zomrieť, odvtedy som chorý, a raz sa vyvalím a zomriem...Sam som obliekol zomrelú Deli Kata, ktorá bola zbitá a hlavu mala premačknutú, ale ako ju bili som nevidela....Ale keď som strážil deti, tak som počul jej stonanie. Ak zomrie chudera aj mňa zavolajú obliecť ju a videla som jej zbite telo aj modriny a na hlave tiež rany.

23. Szabó Oáspárné Kosztolányi Borbála 32 ročná: Počula som od slúžky menom Kaczaly. ktorú tiež zbila Poghrányi György toto.: zavolajte kantora, lebo vidíte, že musím zomrieť kvôli bitke od panej, ale neviem či kvôli bitke stara žena potom zomrela. Od chudobného Krisán Mihály som počula ako hovori: že musí zomrieť kvôli bitke od panej a tak sa aj stalo. Aj to som počula že pani Poghrányi György že zatiaľ dala čeľadníkmi bit dievča menom Deli Kata pokiaľ nezomrela, lebo jej aj mozog vytiekol. Od čeľadníkov som počula, že pani dala tak biť Magdalénu, že strašnou smrťou musela prežiť. Videla som, že jedna turecká žena jej piekla kameň, ale čo nakoniec urobili neviem.

24. Tóth Mártonné Sófia 46 ročná žena Beleváry Dávid : Počula som od chudobného Krizsány Mihál ako hovoril, pani ma zmrzačila a kvôli bitke od nej musím zomrieť. Ale nevidela som ako pani Poghrányi György dala zbiť dievča menom Deli Kata a videla som je ostrihanú hlavu a zbite telo a podišla som k nej a opýtala, čo by chcela, nemohla nič povedať a zvracala krv a na rukách a väčšine tela som videla zaschnutú krv a zbitú hlavu tak, že jej vyšiel mozog. Jej telo som sama pomohla dat do truhly. Videla som chudobnú Magdalénu ako jej telo v truhle brali pochovať. počula som od môjho syna Török Mártonytól že v Pustých Sadoch mala panstvo, že Poghrányi György nim dala poslať stredského nevoľníka pre zomrelého manžela, ale kto ho nakoniec doniesol neviem.

25. Dyz Mihályné Dorottya žena 33 ročná: videla som zbite telo Deli Kata , že v dôsledku toho musela zomrieť. Podobne som videla zbite telo Magdalény ale ako ju bili vnútri som nevidela. Na hlave na spánkoch som videla modriny.

26. Szakács Mátyásnó Kata 34 ročná žena: videla som Deli Kata ostrihanú a dobitú hlavu u mojej pani Poghrányi György a viem, že kvôli bitke od Poghrányi György zomrela. A videla som zbite telo chudobnej Magdalény aj mŕtvu som ju videla aj modriny na spánkoch. Videla som veľa starých žien ktoré si dala moja pani Poghrányi György doniesť, ale čo bolo s nimi nakoniec neviem.

27. Virghó Anna 40 ročná: Videla som ako dala zbiť Krizán Mihály moja pani Poghrányi György tak, že nemohol vstať zo zeme, ale druhí ho zdvihli a vždy sa stážoval, že kvôli tej bitke zomrie. Videla som na vlastne oči ako vtiahla spred domu Deli Kata a dala jej moja pani Poghrányi György odstrihnúť vlasy a hovorila: Necíti ta bezduchá kurva bitku a potom ju mládencami a aj sama bila s poriskom z dreva, že jej vytiekol mozog a preto zomrela. Cele telo mala čierne ako sadze a tak ju aj pochovala. keď bila Poghrányi György starú ženu menom Magdaléna, ja som bola pri husiach, ale potom som pomáhala jej mŕtve telo v plachte vyniesť z izby panej a videla som zbite a zničené telo a na spánkoch modriny. keď pani videla, že stara žena zomrela tak jajkala: jaj tam je moja duša, život a dobrota. Videla som k nej chodiť veľa žien, ktoré pokladali za čertice, ale čo stvárali neviem.

28. vdova Molnár Ferencz Sófia 32 ročná: viem isto, že Poghrányi György dala tak biť a bila dievča menom Deli Kata , že jej vyšiel mozog a kvôli tomu zomrela. Videla som ako moja pani Poghrányi György bila a dala bit starú ženu menom Magdaléna, tak ju bili so slovenským dievčaťom a s Törölt Mártonn: že jej dali jej reťaz. bili lopatou a drevom potiaľ pokiaľ žila a stará žena zomrela ich rukami. Viem že k nej chodili ženy čarodejnice., ale čo robili neviem.

29. Bogma István 40 ročný: keď som bol na hrade v Šintave videl som mŕtve telo Major Lőrincz v paláci menom Herczeg pretože ja som niesol jej mŕtve telo do kaplnky a videl som jej zbite a doráňané telo a viem že zomrela kvôli bitke od mojej pani. Počul som od Krizán Mihály, že kvôli bitke od panej musí zomrieť, lebo sa potom nemohol poriadne nadýchnuť, tak sa sťažoval. Bol som tam, keď Dely Kata pochovali, ale pri bitke som nebol. Viem tiež že Poghrányi György zavraždila starú ženu menom Magdaléna. Videl som ženy čarodejnice k panej chodiť a jednej dala odrezať hlavu ale neviem prečo ich brala do jej domu.

30. Krizán János 28 ročný: Chudobného Krizsán Mihály dala 3x zbiť pani Poghrányi György tak že druhy ho musel zdvihnúť zo zeme a chudák vždy hovoril, že kvôli bitke od panej musí zomrieť... Videla som telo Deli Kata v truhle ale nevidela som telo starej ženy menom Magdaléna, ale na pohrebe som bola. Videla som dosť starých žien chodiť k panej, ale čo bolo nakoniec neviem.

31. Dyz Mihály 36 ročný: Počul som priamo od chudáka Krisán Mihály ako sa mi sťažoval: Nemám žiadne zdravie od kedy ma dala pani zbiť a kvôli tomu musím zomrieť. Videl som zbite telo chudery Deli Kata aj ako ju bili som Počul a jej telo bolo cele zničené a znetvorené aj hlavu mala rozbitú tak, že jej mozog vytekal a mňa tam v noci zavolali, a v noci som musel robiť truhlu a Pate ju dala pochovať. Bol som tam keď ju pochovali. Viac neviem ale bol som aj na pohrebe chudery Magdalény. Veľa rôznych žien som videl chodiť k P.G. ale čo stvárali neviem.

32. Petheő Ádám 32 ročný: keď som okolo obeda sa vracal dobytkom tak pani P.G. sa bila s čeľadníkmi a pokiaľ som prišiel večer domov zatiaľ chudera Magdaléna zomrela a na druhy deň ju v Pate pochovali.

33. Sztanik Márton sudca z Pustých Sadov 40 ročný: Sťažoval sa chudák Krizsán Mihály keď ho dala pani P.G. bit, že kvôli bitke musí zomrieť, lebo odvtedy nemá dobré zdravie. Videl aj zbite telo Deli Kata a aj poškodenú hlavu a z toho vyplynula zrejme jej smrť a s priateľom musel urobiť truhlu chudere a P.G. ju dala pochovať v Pate. Pri zberačoch sena som bol vtedy, keď pani dala bit ženu menom Magdaléna a keď som odtiaľ prišiel našiel som starú ženu mŕtvu. Videl som jej zbite telo, bolo celé modré aj spánky mala čierne a tak ju pochovala pani v Pate. Počul som že pani P.G. vodila k sebe čarodejnice a debatovali spolu.

34. Bondor János ochranca vdovy P.G. 45 ročný: viem že dala zbiť P.G. chudáka Krizán Mihált ale prečo zomrel neviem. Viem že bila a dala bit dievča menom Deli Kata tak, že už ani nevstala a zomrela kvôli bitke. Viem povedať. že tu vonku na uhli som Počul údery keď P.G. bila a dala bit starú ženu. Medzitým som bol v Pate a keď som sa vrátil bola mŕtva a na druhý deň som ju odprevadil na pohreb. Viem že pani P.G. dala z mnohých strán doniesť ženy čarodejnice, ale čo robili neviem.

V Nitrianskej župe ležiaci hrad Šintava , 2. júla vypočúvaní:

35. svedkyňa Alapi Ilona Szeőcs Andrásné 55 ročná: To viem že pani P.G. v Šintave starú ženu menom Major Lőrincz zatiaľ bila a dala biť, že kvôli bitke zomrela. Preidikator zo Šoporne mi hovoril, že bol na pohrebe Deli Kata a pani P.G. ju naozaj dala zavraždiť. Počul som keď v Šintave pusto-sadania hovorili o smrti starej ženy jej dcére z Kajalu. To viem že na hrade Šintava moja pani bila železnou lopatou jedno dievča a polomŕtvu ju poslala do Bratislavy a kočiši povedali, že v Bratislave hneď zomrela a tam ju aj vyložili z koča.

36. Eszterhas Margit ns. Bernárd Tamásné, 28 ročná: Spolu neviem nič, ale z izby panej som Počula, že jednu ženu čo jej prala naháňala, ktorej dieťatko s kolíske sa zobudilo, tak ju bila, že strašnou smrťou zomrela.

37. ns. Bertalan Fruzsina , ns. Buday Istvánné 32 ročný: viem že pani P.G. na hrade v Šintave potiaľ bila a dala bit ženu menom Major Lőrincz , že neprežila viac ako týždeň a ležiac v izbe panej cele telo mala zničené a umučené a vyzeralo ako čierna tkanina a zavolala jedného preidikatora a hovorila: kvôli rukám panej musím zomrieť a aj zomrela.

V ten istý deň v Bratislavskej župe v meste Sereď vypočuli:

38. Béke György 65 ročný svedok: Videl som Major Lőrincz veľmi zbitú na hrade pani P.G. v Šintave v usadlosti P.G. a aj to som videl že jej telo brali pochovať.

39. Elek György sudkyňa z Paty, 65 ročná: viem že P.G. dala zbiť pobočníka Krizán Mihály , ale či z toho on zomrel alebo iného frasa neviem. Viem a bola som na pohrebe Deli Kata o ktorej jednoducho hovorili, že pani P.G. ju dala zavraždiť a v Pate ju pochovali. Taktiež som bola na pohrebe starej Magdalény a tiež hovorili že pani ju dala bit pokiaľ nezomrela a vedľa Deli Kata ju dali pochovať. V Nitre som nedávno Počula od jednej ženy ako hovorila: Jednu veľkomožnú pani upália menom P.G. ktorá je kráľovná bosoriek.

40. Török Márton 29 ročný: To viem že pani dala tak bit Krisán Mihály raz, že mu praskla lopatka a druhý raz ho tak bila že chudák nemohol vstať zo zeme a dala ho zdvihnúť a odniesli ho odtiaľ a opakovane pri ceste znova spadol. Vždy hovoril Krisán Mihály v hodine smrti, že kvôli tomu musí zomrieť a aj tak zomrel. Bol som na dvore s paňou P.G., keď bila a dala bit dievča menom Deli Kata vnútri v dome a aj hlavu jej poškodila, videl som poranenú hlavu a zničene telo kvôli čomu do týždňa zomrela a v Pate ju museli pochovať. Moja žena bola vnútri vtedy keď moja pani P.G. dala biť a bila ženu menom Magdaléna a kvôli jej bitke zomrela. Lebo ju neprestala biť, pokiaľ v nej bola duša, toto mi žena hovorila, ktorá je aj teraz u panej. Viem že moja pani P.G. Veľa mýtických žien si dala doniesť k sebe ale čo s nimi robila neviem ale mne pod veľkou hrozbou dala zobrať jednu mŕtvu hlavu človeka k jej hlohoveckému domu, od hlohoveckého kláštora a potom ju pani zobrala do Pustých Sadov. Aj to viem že sú chudobní ľudia, ktorí kvôli jej bitke zostali žobrákmi.

41. Koltyún Pál, poddaný Fejérváry János 41 ročný: Videl som keď pochovali Deli Kata a počul so ako jednoducho všetci ľudia hovorili, že P.G. ju dala zavraždiť. Podobne som ale nevidel ako P.G. bila starú Magdalénu, ale na pohrebe som bol a vedľa Deli Kata ju pochovali.

42. Mathula Pál 41 ročný: Nevidel som ako dala pani P.G. biť Deli Kata, ale keď zomrela ja som ju zobral do Paty pochovať a to hovorili, že pani ju dala zavraždiť. Veľakrát som videl bosorky ženy a mojej panej ale čo stvárali neviem. Aj to viem, že v Nitre jedna žena hovorila: jednu ženu upálili a ta hovorila, že moja pani P.G. je kráľovná bosoriek.

43. Pokol György 50 ročný: počul som z ust Krisán Mihály, že musí kvôli bitke od P.G. zomrieť. A od ludi z dvora P.G. som počul, že pani zavraždila dievča menom Deli Kata A tiež som počul od čeľade, že pani bila a dala biť starú ženu menom Magdaléna potiaľ, pokiaľ ju nezavraždili.

44. Zajecz János 50 ročný: Bol som tam, keď P.G. dala Deli Kata spred domu vtiahnuť a tomu kto ju vtiahol povedala: Peter tu máš 3 forinty a na bojisku si ich našiel – dala jej odstrihnúť vlasy a tak ju bila a dala bit, že bola cela od krvi a mozog jej vyšiel a tak zomrela. Bol som na pohrebe starej ženy menom Magdaléna, na ktorom všetok ľud hovoril, že P.G. ju dala zavraždiť. Viem že z rôznych strán si dala nosiť ženy čarodejnice, ale čo robili neviem.

45. Manželka Kalmár Mártonné, Kata 40 ročná: keď tu bol Bolstan, ja som bol vtedy sluha u P.G. spolu s Major Lőrincz. To naozaj viem, že jeden piatok P.G. dala biť a bila na hrade v Šintave Major Lőrincz, že z domu sama nemohla vyjsť, ale vyniesli ju ženy, ktoré tam pribehli a videli ako sa trápi, vtedajšieho biskupa Brunczvik Tóbiást som zavolala aby ju vyspovedal ale on sa bal ju vyspovedať a potom som menom Štefan jedného preedikatora zavolala a on ju vyspovedal, ale do troch hodín po spovedi zomrela, a potom som ju sama obliekla a telo mala od bitky čierne ako sadze. Aj to viem povedať, že jedna stara žena menom Halász Bálint dala P.G. tak biť a počas bitky ju sotila o roh stola , že si natrhla ústa a do roka zomrela. Aj to viem, že v Hlohovci jedného zbitého sluhu sem do Šintavy dala doniesť a keď videla že z dôvodu choroby spôsobenej bitkou nevstane tak ho vyhodila z jej hradu a za krátku dobu zomrel. Aj to viem že jedno dievča menom Kis Kata zatiaľ bila, pokiaľ nepadla na postel a aj v posteli ju bila a ani nevstala už a kvôli bitke zomrela.

46. Manželka Halász Ambrusné Erzsébe 40 ročná: U panej P.G. som nebola dlho ale viem, že v jej izbe bila často pokiaľ netiekla krv.

47. Felcethe István 28 ročný:Viem a počul som od chudáka Krisán Mihály že rukou P.G. musí zomrieť a aj zomrel. Aj mne čeľadnici panej ukázali jedny šaty na ktorých bol mozog Deli Kata a aj preto zomrela. Aj to som videl na vlastne oči, že malým kölkeknek (neviem preložiť) zbierala P.G. hlavy a potom ich varila v hrnci ale čo ďalej robila neviem.

48. Érsek Andrá 60 ročný: Viem že veľakrát tak bila pobočníka, že mal telo dokaličené.

49. Pénzes Miklós 60 ročný. V Bábe od dcéry Major Lőrincz som počul, že P.G. dala zabiť jej mamu menom Major Lőrincz

50. Horváth Ádám 35 ročný: Svojho času v dome v Pustých Sadoch dala biť Deli Kata, bola som na jej dvore a keď pani vyšla ja som vošla dnu a videl som zbite telo dievčaťa, poškodenú hlavu aj cele šaty boli sama krv. Aj to viem že jedného chudobného človeka menom Vargha György zatiaľ dala biť moja pani P.G., že nemohol ani vstať zo zeme, ale druhí ho dvihli a z jeho úst som veľakrát počul, že kvôli bitke musí zomrieť a aj zomrel.

51. svedok Beczkói András 45 ročný: Keď chudera Major Lőrincz zomrela, vtedy som na hrade slúžil, a keď ju pani stále bila, nevidel som ako umrela ale všetok ľud na dvore hovoril, že pani ju zavraždila.

52. Zajecz György 40 ročný: ona sama vykopala s ostatnými hrob pre chuderu Magdalénu a s viacerými priateľmi ju aj pochovala. Aj to som počul, od človeka menom Baghócz Lőrincz že pani P.G. na Seredskom majery jednu slúžku by bola zabila ale jej matka za ňu orodovala a chcela od nej uchytiť meč a ženu aj dievča zabiť. Aj to viem povedať, že tato P.G. jedného chudobného človeka menom Vargha György tak dala zbiť, že nebol potom zdravý a z jeho úst som počul, že kvôli bitke od panej musí zomrieť a tak aj zomrel. To som videl, že malým psom dala pani P.G. odrezať hlavy na dvore pri válove a dala ich zobrať do kuchyne.

53. Sereghély György 40 ročný: Počul som od chudobného Vargha György že sa sťažoval že kvôli bitke od panej musí zomrieť.

54. Zajecz Márton 50 ročný: Nevidel som ako bili chudobnú Magdalénu ale s priateľom som jej kopal hrob a ľud to hovoril, že pani ju zavraždila.

55. Holiczka Benedek pobočník Fejérváry János 38 ročný: Ako bili ženu a dievča neviem, ale bol som na pohrebe obidvoch a od ľudí som počul, že pani ich dala zavraždiť.

56. Molnár István 55 ročný,

57. Benius János 60 ročný, pobočník Fejérváry János tak vypovedal ako svedok číslo 55

58. Nagy Miklós 40 ročný Sťažoval sa mi chudák Krisán Mihály , že kvôli bitke od panej P.G. musí zomrieť a aj zomrel. Vtedy som slúžil u panej P.G. keď dievča menom Deli Kata schytila a dala jej odstrihnúť vlasy a zatiaľ ju bila a dala biť, že jej hlavu tak poranila, že jej mozog vyšiel a preto aj zomrela. Viem že pani P.G. dala k sebe doniesť rôzne bosorky, ale čo s nimi robila som nevidel, ale videl som že hlavy malých psov v železnom hrnci dala variť ale čo nakoniec s nimi urobila neviem.

59. Elek Péter 32 ročný: Počul som z úst chudobnej Major Lőrincz ako hovorila: Ja musím kvôli rukám panej zomrieť. Bol som na pohrebe Deli Kata aj starej Magdalény a všetok ľud hovoril že P.G. ich obe dala zabiť. Veľakrát som videl rôzne ženy bosorky u pani P.G. ale čo s nimi robila neviem, ale videl som že hlavy malých psov dala v hrnci variť, ale čo nakoniec s nimi urobila neviem.

60. Juhász Benedek 32 ročný: Z úst Krisán Mihály som počul, že on kvôli rukám P.G. musí zomrieť. Ako zabili Deli Katát a ženu menom Magdaléna som nevidel, ale pre obidve som kopal hrob s priateľom. Aj to som Počul od chudobného Juraja ako sa sťažoval, že kvôli rukám P.G. musí zomrieť a aj tak sa potom rýchlo stalo.

61. Theszarski Tamás 65 ročný: Ja som nebol ani raz doma, keď sa to stalo, iba druhí mi o tom rozprávali.

62. Juháss Benedekné 35 ročná: Viem že tak dala zbiť pani P.G. chudáka Krisán Mihált že odvtedy nikdy nebol zdravý ale to hovoril, že kvôli bitke od panej musí zomrieť a aj zomrel. Viem že dievča menom Deli Kata zomrela kvôli bitke od P.G. Aj vtedy som bol na týždňovej robote u P.G. a videl som ako s jedným slovenským dievčaťom hnala starú ženu menom Magdaléna a vnútri ju tak bili s dievčaťom pokiaľ ju nezabili a nás zavolali obliecť jej telo. Videli sme jej zničene telo a na spánkoch mala prevalenú kosť a takto ju pochovali v Pate.

63. Érsek Andrásné Kata 50 ročná: Videla som na vlastne oči, že pani P.G. odrezala hlavu jednému psiskovi a v železnom hrnci dala variť, ale čo nakoniec s nim urobila neviem.

64, Tóth Péterné Borbála 40 ročná vypovedala tak vo všetkom ako Holiczka Benedek .

65. Szomory Mária Pattyantyus Farkasnó 32 ročná: Viem že M.L zavraždila P.G., vtedy som bola jej slúžka tak jej zničila hlavu že jej bolo vidieť aj mozog. Barbély Imre jej zaviazal raz hlavu a hneď povedala, že zato musí zomrieť a aj zomrela. Viem aj že dievča menom Kis Kata zatiaľ bila že padla do postele a už ani nevstala a zomrela.

66. Fejér Margit vdova Stupiczay Istvánné 40 ročná: Viem že moja pani P.G. tak dala zbiť a aj sama bila Kis Kata že chudera dievča padlo na postel a už viac ani nevstala a zomrela.

67. Nagy András 32 ročný: Videl som že nie raz veľa čarodejníc si dala doniesť k sebe v noci a aj v noci ich poslala preč a niekedy ich mala týždeň aj dva u seba. Aj to som Počul od čeľadinov, ktorí boli na jej dvore, že od obesencov dala doniesť ich ramena dala piecť a variť, ale čo bolo ďalej neviem. Aj to si pamätám a viem že v kuchyni niečo údili a hrešil som paniu a hovoril medzi iným: Všetky bohatstva čertov sem zbieraš. Jednu noc rôzne bosorky paniu P.G. tvrdo tlačili na pec a hovorili jej: veľkomožná vyššie, vyššie a ja som pri jej dverách počúval.

68. Takács Kristóf 28 ročný: Ako zabili ženu menom Magdaléna v Pustých Sadoch som nevidel, ale keď som prišiel zo Seredského jarmoku videl som ju vystretú a spánky mala modré.

69. Takács Kristófné Kata 25 ročná: Viac neviem ale Počula som z úst pani P.G. v Pustých Sadoch ako kričala: Bite tu bezduchú kurvu. Ja som vybehla na ulicu a pani dala zobrať do domu starú ženu menom Magdaléna a ako ju vnútri bili som nevidela, ale o chvíľu vyšla čeľaď a povedali že pani zavraždila Magdalénu a videl som aj jej mŕtve telo.

70. Dombay Éva, nevesta. Podgoralszky Jerémiásné 32 ročná: To dobre viem, že Major Lőrincz bola zdravá, ale raz pani P.G. ju bila a zatiaľ dala bit na hrade Šintava v časoch Bolstana, že musela zomrieť, na vlastne oči som videla jej poškodenú hlavu tak, že jej mozog vyšiel. Aj to naozaj viem že dievča menom Kis Kata že kvôli bitke P.G. zomrela. Viem že P.G. dala k sebe nosiť rôzne čertice aj po päť ale čo s nimi robila neviem.

4. júla v Trnave vo svatom kráľovskom meste:

71. vdova Szőlőssi Jánosné Anna 40 ročná: Počula som od jednej krajčírky, ktorá videla, že P.G. zatiaľ bila Major Lőrincz v jeden piatok, že tá do týždňa zomrela. Viem skutočne aj to, že Krisán Mihált pani P.G. zatiaľ dala biť, že potom sa vždy sťažoval, že kvôli bitke musí zomrieť. Počula som od ľudu jej dvora pani P.G., že slúžku menom Deli Kata zatiaľ dala bit, že potom do týždňa musela zomrieť. Tiež som počula od čeľadínov panej, že P.G. zabila starú ženu menom Magdaléna. Videla som rôzne ženy u panej ale čo robili neviem. Aj to dobre viem a na vlastne oči som videla, že Poghrányi István zomrela tehotná v čase pôrodu dieťaťa sa vŕtala v jej lone cele dve hodiny aj ja som na nej mala položene ruky. Pani P.G. hovorili, že z Poghrányi István treba vybrať dieťa ale ta to v žiadnom prípade nechcela dopustiť a hovorila: nechcem aby z nej vybrali dieťa, ale nech zomrie v nej, aby ten skurvysyn nepošpinil moju krv.

72. Szakács Istvánné Zsófia 25 ročná: To naozaj viem, že pani P.G. na hrade v Šintave v jeden piatok tak dala biť starú ženu menom Major Lőrincz , že sama nemohla prísť, ale doniesli ju do nášho domu a dali ju do posteli krvavú a krvácajúcu a pani P.G. chcela pokračovať v bitke aj keď videla, že je už skoro mŕtva. Tak bola zbitá, že na druhy piatok zomrela, lebo len na hlave mala 3 rany, ktoré som na vlastne oči videla. Aj to som počula od dievčat z dvora, že pani P.G. v Nových Zámkoch naháňala ženy čo prali a tak uderila jedno dieťa, že hroznou smrťou zomrelo. Aj to viem, že P:G: zatiaľ bila čeľadínov a neprestala pokiaľ nevidela že im krv tečie z tela. Aj to viem, že raz držala drozda pokiaľ nezdochol a hneď od doktora Martona sme kúpili druhého, aj nás zatiaľ bila, a nechala nás zbitých. Videla som aj to keď zomrel Thurzó Szaniszló dala doniesť aj po tri čarodejnice, ale čo s nimi robila neviem. Ja som bola u nej slúžka ale kvôli jej krutosti som ušla od nej a po mnohých krvavých udalostiach raz prisahala, že zajtrajším dňom nebudem viac žiť a jej rukou zomriem, preto som ušla od nej.

V ten istý deň a na tom istom mieste Ernyő Lukács sa chystal prisahať ale vypovedať nechcel.

V Nových Zámkoch 6. júla:

73. ns. Nagy Magdolna ns. Százady Ferencz 35 ročná: Naozaj viem že P.G. zatiaľ dala biť starú ženu menom Major Lőrinczné v čase Bolstána, až zomrela. Videla som jej zbite telo a keď zomrela tak jej telo zobrali na priedomie a dcéra po turecky kričala, že P.G. je vrahyňou jej matky. Počula som od chudobného Krisán Mihálytól ako sa sťažoval: jaj milá pani Százady, nakoniec kvôli bitke od panej musím zomrieť a aj zomrel. Aj to naozaj viem a videla som keď pani bila a dala biť dievča menom Deli Kata a z hlavy aj tela sa jej liala krv a ja som chuderu chcela zachrániť ale pani sa mi vyhrážala a mala so malú dušičku, že ma pani nezbila. Aj to som videla že dievča čiernu krv zvracalo a ja som od nej kvôli tomu odišla domov a dievča po týždni zomrelo. keď som odtiaľ odišla nechala som tam Farkas Györgyt . ktorá mi potom rozprávala, že dievča malo 5 dier na hlave a ona jej ich obviazala. Ešte som tam bola keď ju tak dala biť, že keď sa jeden unavil tak druhého nahnala aby ju bil. Német Marczissal a kuchár ju bili. Počula som od Krisán Jánostól že tak bila pani P.G. starú ženu menom Magdaléna lopatou, že zomrela. To som videla že staré ženy k sebe dala nosiť a aj sama chodila pre ne a z poverčivosti raz umývali jednu ženu a keď si sadla do vane, varili v hrnčeku na kolene kašu a ta tak praskala ako keby ju varili na ohni. Toto sa stalo v jej hlohovskom dome.

7. júla v Bratislavskej župe v Kajali

74. Sylle Bálint 35 ročný: v tejto veci to viem povedať keď zomrela Magdaléna v Pustých Sadoch kvôli bitke P.G. išli sme do Pustých Sadov a pýtali sa P.G. aby sme mohli zobrať s jej dcérami pochované telo chudobnej Magdalény bol tam aj hlohovský a pustosadský preidikator a s môj pán Fejérváry János a pani hneď z jej dobrej vôle dala 100 Forintov v hotovosti a v hodnote 100 forintov dobytok a 100 meríc pšenice, že sa nebudú dcéry s ňou nikdy súdiť kvôli smrti Magdalény ale o tom nehovorili že náš palatín alebo jeho žena nepodajú žalobu. Medzi iným aj to povedal Fejérváry János : nedá sa poprieť že pani nebila Vašu mamu, ale či kvôli tomu zomrela alebo nie, nie je iste.

75. Kis András 40 ročný tak vypovedal ako predošlý svedok.

76. Szőlősi Kata Kis Andrásné 32 ročná

77. Szölösi Judit Odor Bálintné 25 ročná: keď sme počuli o smrti našej mamy v Pustých Sadoch na dvore P.G., tak sme tam išli vypýtať si zavraždené telo našej mamy ale hlohovský a postosadský preidikator a Fejérváry János nás obstali a vyhrážali sa nám tým, že keď zoberieme mŕtve telo mamy, že cisár nás potrestá a urobíme svätej cirkvi hanbu, ale aj tak sme si pýtali jej telo, ale menovaní nás chytili za ruky a nepovedali čo chcú ani my sme nevedeli čo chcú ale sme dúfali, že nám dajú telo a potom vošli k panej a za chvíľu vyšli a povedali a že pani z dobrej vôle nám dá 100 Forintov v hotovosti, v hodnote 100 Forintov dobytok a 100 meríc pšenice. Zoberte si to lebo ste chudobní ľudia a ak by ste chceli niečo začať, nikdy to neukončíte, lebo nemáte dôkazy že vaša mama zomrela rukou panej alebo rukami čeľadínov. Iné je to že vašej mame ste v živote žiadny osoh neurobili. Čo písali v liste nevieme, ak by sme museli aj zomrieť, to sme počuli že ti čo s nami boli vypovedať v náš prospech, že my sme nezobrali peniaze a že palatín nebude pani žalovať.

78. vdova Kocsis Mátyásné Zsófia 40 ročná: Videla som keď pani P.G. na hrade v Šintave dala biť starú ženu menom Major Lőrincz raz aj inokedy a po bitke na tretí deň zomrela presne tam na hrade a dcéry ju oplakávali a hovorili že pani im zavraždila matku. Ja som vtedy právala panej. A o dievčati menom Kis Kata to viem povedať, že som nevidela keď ju pani dala biť ale všetka čeľaď hovorila, že kvôli bitke žena zomrela. Aj od iného pána ktorého meno som zabudla viem, že zatiaľ P.G. ju dala zatiaľ biť pokiaľ nezomrela.

79. Pekár Ilyésné Éva 40 ročná: To som nevidela keď P.G. bila Major Lőrincz ale jej chorobu, ktorá vyplynula z bitky a zbite telo som videla, ktoré bolo modré ako tkanina a to mi hovorila chudera Major Lőrincz že kvôli rukám panej musí zomrieť. A dievča menom Kis Kata zatiaľ dala biť, že aj tá musela zomrieť a videla som jej zbite telo. Aj to viem že na hrade Šintava keď som bola pekárová žena pani P.G. poslala hada do domu zvaného Pekár upiecť a potom ho zobrala do izby ale čo robili s nim som nevidela. Aj to viem že raz s dievčenskou učnicou menom Faitl dala doniesť mozog obeseného človeka do domu zvaného Pekár a keď môj muž piekol chleba, dala mozog do slizov a tá učnica jej to upiekla, lebo môj muž to nechcel urobiť ale na jeden chleba mu potom odtrhla tie slize. Videla som že učnica mala celé ruky krvavé. viem že si dala nosiť bosorky ale čo ďalej robili neviem.

80. Mikcovics György jeho vdova Krestel Ilona 60 ročná: Keďže ja som neslúžila u P.G. tak nič neviem, ale viem že nosila k sebe rôzne ženy a zisťovala či ich synovia žijú dlho a či ona bude dlho žiť. Viem aj to že v časoch chudobného Turzó Szaniszló dala doniesť nejaké turecké ženy a dala pozerať či budú mať deti?


Ak máte záujem o originál výpovedi v maďarskom jazyky, nájdete ho na: http://real-j.mtak.hu/4105/


© corycats.sk - horuseye.sk 2012 - 2023