horuseye.sk Panciernici - Callichthyidae horuseye.sk

Svet malých obrnených fúzačov   Šintava - slobodné kráľovské mesto   Kremnické dukáty   Veda, technika či nebodaj Sci-Fi

 Domov

 Callichthyidae

 Corydoradinae

 Callichthyinae

 Synomnymá

 Články

 Informácie

 Napíšte mi

90515

Megalechis thoracatum (Cuvier & Valenciennes, 1840)

Platné meno
Megalechis thoracatum  (Cuvier & Valenciennes, 1840)
 
Synonymá
Hoplosternum thoracatum  (Cuvier & Valenciennes, 1840)
Callichthys littoralis  Hancock, 1828
Callichthys subulatus  Valenciennes, 1840
Callichthys laevigatus  Valenciennes, 1840
Callichthys chiquitos  Castelnau, 1855
Hoplosternum stevardii  Gill, 1858
Callichthys albidus  Valenciannis, 1840
Callichthys melampterus  Cope, 1872
Hoplosternum schreineri  Ribeiro, 1911
Cascadura maculocephala  Ellis, 1913
Hoplosternum shirui  Fowler, 1940
Hoplosternum littoralis daillyi  Hoedeman, 1952
Hoplosternum thoracatum cayenne  Hoedeman, 1961

Callichtys throracatus, C.longifilis, C.personatus, C.exaratus, Hoplosternus thorae, H.longifilis, H.magdalenae neplatné mená ???
 
Miestne mená
Slovenské: Pancierniček trinidadský
České: Pancéřníček kropenatý
Anglické:
 
Výskyt
Lokalita: Južná Amerika od Trinidadu a Guyany cez Brazíliu a Peru po Paraguay , od Panamy po Paraguaj, Brazília, povodie Amazonky, Guayana, Surinam, Trinidat, Martinique. Bežná na celom severe Južnej Ameriky
Biotop: Žije v zabahnených úsekoch potokov a riek. Pomocné črevné dýchanie mu umožňuje prežiť v málo okysličenej vode.
 
Popis
Veľkosť: Okolo 15 cm, v prírode údajne dorastá až do 18 - 20 cm.
Sfarbenie: Tmavšie ružovo-hnedé sfarbenie, bruško je svetlejšie. Na úrovni bočnej čiary je badateľný svetlejší pás, na ktorom sú väčšie tmavé škvrny. Menšie škvrny sa nachádzajú po celom tele, sú na chvostovej, chrbtovej a aj brušných plutvách. AT7/97
Pohlavné rozdiely: Samec má zosilený červenohnedý trň v prsnej plutvy. Samice sú plnšie v brušku, celkovo trochu menšie a nenápadnejšie ako samce. U samcov sa korakoidály štítky ( veľké kostené štíty za žiabrovými otvormi, v strede ktorých sú nasadené prsné plutvy) na brušnej strane takmer dotýkajú, čo spôsobuje, v dobe trenia je brucho samcov sfarbené prevažne šedomodro. U samíc je na bruchu medzi korakoidálnymi štítkami zreteľná medzera, ktorá sa zväčšuje tým viac, čím je samica plnšia ikier. Brucho samíc je v dobe trenia belavé s čiernymi bodkami.
Pohlavie nie je ľahko rozoznateľné. Samec má mohutnejšie tŕne v prsných plutvách a v dobe trenia brušnú časť s nádychom do hnedo-fialova.
Iné: V prostriedku mierne vykrojená chvostová plutva je dobrým určujúcim znakom tohto druhu.
 
Chov
Charakter: Nenáročný a veľmi odolný druh. Čulá ryba dna, vytrvalá. Žije pri dne a je aktívny za súmraku, kedy hľadá potravu na dne v substráte. Odporúča sa nechovať ju s menšími rybami.
Nádrž: Väčšiu nádrž s nie veľmi intenzívnym osvetlením a možnosťou sa ukryť. Darí sa mu vo väčších členitých nádržiach s mäkkým dnom. Rastliny by mali byť odolné so silnými koreňmi.
Voda: Kvalita vody nie je pre chov rozhodujúca, teplota 18 - 26(28?)°C. Ryba nie je chúlostivá na chemizmus vody, pH 6,5 - 7,5; tvrdosť 6 - 22°.
Potrava: Prijíma akékoľvek krmivo - nitenky, larvy komárov a pakomárov, suché krmivo, hlávkový šalát. Ak nechceme ryby množiť, stačí kvalitné suché krmivo. Ak ich chceme rozmnožovať je vhodné pred trením pridať živé, alebo mrazené krmivo.
 
Rozmnožovanie
Pre odchov je potrebná aspoň 50 litrová nádrž s úkrytom, hlavne pre samicu. Rozmnožovanie darí v neutrálnej, slabo kyslej alebo zásaditej polotvrdej vode. Podobne ako labyrintky aj tu samec buduje na hladine penové hniezdo pod plávajúcimi listami rastlín. V akváriu sa dá použiť plávajúca plastová miska, polystyrén alebo drevo. Vlastné trenie prebieha ako u Coradoras včítane "T-polohy" a uvolnenia ikier do "kapsičky". Pri jednom trecom akte uvolni samica až 10 ikier. Celkový počet ikir môže dosiahnuť 400 - 800. O ikry sa stará samec, ktorý býva k samici často agresívny. Samicu je potrebné odloviť pretože požiera mláďatá a niekedy aj ikry. V závislosti na teplote sa plôdik liahne za 4 - 6 dní. Rozpláva sa počas jedného dňa. Vhodným krmivom sú nauplie, alebo buchanky a to aj mrazené. Hlavne prvý týždeň života je poter citlivý na kvalitu vody a preto je nevyhnutné pravidelne každý deň časť vody vymeniť. Pri nerese stavia penové hniezdo, ktoré samec agresívne bráni.
 
Poznámka
1) Jeden z najpopulárnejších zástupcov čeľade chovaný v akváriách od roku 1911.
 
Info
Popis a foto AT 7/97 .
Černý, J. Topercer, E., 1989, Chováme akváriové ryby, Príroda, 100 s.
Paysan, K., 1995, Akvarijní ryby, Granit, 102 s.
Hofmann, J., Novák, J., 1998, Velký atlas akvarijních ryb, 141 s.
Sandfordová, G., 1998, Veľká obrazová encyklopédia akváriových rýb, Cesty, 48 s

Posledná aktualizácia: 22.01.2009


© corycats.sk 2006 - 2023