horuseye.sk Panciernici - Callichthyidae horuseye.sk

Svet malých obrnených fúzačov   Šintava - slobodné kráľovské mesto   Kremnické dukáty   Veda, technika či nebodaj Sci-Fi

 Domov

 Callichthyidae

 Corydoradinae

 Callichthyinae

 Synomnymá

 Články

 Informácie

 Napíšte mi

112404

Dianema longibarbis (Cope, 1871)

Platné meno
Dianema longibarbis  (Cope, 1872)
 
Synonymá
Dianema  (Cope, 1871)
Callichthys adspersus  (Steindachner, 1877)
Decapogon  (Eigenmann & Eigenmann, 1888)
Decapogon verissimi  (Ribeiro, 1911)
 
Miestne mená
Slovenské: Pancierniček dlhofúzy
České: Pancéřníček dlouhovousý, Dianema dlouhovousá
Anglické:
 
Výskyt
Lokalita: Peru: hlavné povodie Amazónky, Rio Xingu, Rio Ambyiacu
Biotop:
 
Popis
Veľkosť: okolo 9 cm, Sandfordová udáva až 15 cm
Sfarbenie:
Pohlavné rozdiely: Samček je menší, samička robustnejšia. Samce majú o niečo hrubšie tvrdé lúče prsných plutiev a sú štíhlejšie.
Iné: Má dva páry fúzov.
 
Chov
Charakter: Čulá v húfe žijúca ryba dna s prídavným dýchaním, mierumilovná a vytrvalá. Nároky podobné ako Megalechis thoracatum (Hoplosternum thoracatum je už synonymum). Dávajú prednosť pokojnému akváriu. Plávajú v stredných a spodných vrstvách vody. Potrebujú voľný priestor na plávanie a často odpočívajú na vyvýšených miestach, napr. na kameňoch a koreňoch. Odporúča sa chovať v skupine minimálne šesť jedincov
Nádrž: Dobre sa jej darí v skupine 8 - 10 jedincov. Z toho vyplýva požiadavka aspoň na 100 l dobre zarastenú nádrž s piesčitými voľnými plochami. Rady plávajú vo voľnej vode, často zostávajú stáť na jednom mieste vo vodnom stĺpci.
Voda: Teplota 22 - 28°C; pH 6,5 - 7,2; tvrdosť 7 - 20°
Potrava: nitenky, perloočky, larvy komárov a pakomárov, suché krmivo - všežravý. Jej veľkosť treba prispôsobiť relatívne veľmi malým ústam.
 
Rozmnožovanie
Stavba penového hniezda a vlastné trenie je podobné ako u Megalechis thoracatum. Rozdiel je iba v tom, že pri párení pripláva samica k samcovi stojacemu pod penovým hniezdom. U tohto druhu prakticky chýba úvodná fáza, kedy samec intenzívne prenasleduje samicu po nádrži. D. longibarbis sa rozmnožuje v akváriách iba zriedkavo. K treniu dochádza pri poklese atmosferického tlaku . Stimulovať ho možno tiež zvýšením teploty vody asi na 28°C, prípadne súčasným znížením výšky vodného stĺpca v nádrži. Najlepšie sa osvedčila voda pH 7,0; celková tvrdosť 8 - 18°N. Ikier býva 300 - 600. Plôdik sa liahne za 4 - 5 dní a rozpláva sa počas 24 hodín.
 
Poznámka
 
Info
Paysan, K., 1995, Akvarijní ryby, Granit, 102 s.
Hofmann, J., Novák, J., 1998, Velký atlas akvarijních ryb, 141 s.
Sandfordová, G., 1998, Veľká obrazová encyklopédia akváriových rýb, Cesty, 47 s

Posledná aktualizácia: 21.01.2009


© corycats.sk 2006 - 2024