horuseye.sk Panciernici - Callichthyidae horuseye.sk

Svete malých obrnených fúzačov   Šintava - slobodné kráľovské mesto   Kremnické dukáty   Veda, technika či nebodaj Sci-Fi

 Domov

 Callichthyidae

 Corydoradinae

 Callichthyinae

 Synomnymá

 Články

 Informácie

 Napíšte mi

60066

Corydoras rabauti (La Monte, 1941)

Platné meno
Corydoras rabauti  La Monte, 1941
 
Synonymá
Corydoras myersi  Ribeiro, 1942
 
Miestne mená
Slovenské:
České: Pancéřníček tmavý
Anglické:
 
Výskyt
Lokalita: Brazília: Amazonka
Biotop:
 
Popis
Veľkosť: 5,5 cm
Sfarbenie:
Pohlavné rozdiely: Samička je tlstejšia a obvykle väčšia.
Iné: Dva páry fúzikov, vystužená tuková plutvička.
 
Chov
Charakter: Čulá, mierumilovná, dlhoveká rybka, ktorú treba chovať v húfe. V akváriu sa údajne táto ryba dožila 13 rokov.
Nádrž: Nároky ako C. aeneus.
Voda: Teplota: 24 - 25°C; pH: ; Tvrdosť: (dGH)
Potrava:
 
Rozmnožovanie
Stimulácia tohto druhu k trnie je dosť obtiažna, vyžaduje opakované zmeny podmienok v odchovnej nádrži. (hlavne teplota) Pre vlastný odchov je vhodná teplota 26 - 27°C. Z jedneho trenia je obvykle 80 - 120 ikier, ktorých oplodnenosť sa pohybuje okolo 70 - 80%. Pri teplote 25 - 26°C sa plôdik liahne za 4 - 5 dni a za ďalšie 2 - 3 dni sa rozpláva. Už od šiesteho dňa veku sú mláďatá nápadne sfarbené - úplne odlišne ako rodičia. Majú oranžovú hlavu, prednú časť tela čiernu, zatiaľ čo zadná polovica tela je svetlá. Tmavé sfarbenie sa postupne rozširuje, takže koncom prvého mesiaca sú rybky takmer celé čierne, s tmavým zeleným leskom a majú červenohnedú škvrnu za hlavou a rovnako sfarbené plutvy. Postupne začína byť zjavná očná maska, ale definitívne dospelé sfarbenie dosahujú rybky až medzi 3 - 4 mesiacom.
 
Poznámka
1) Veľmi podobným druhom je C.zygatus. V dospelosti sa tieto druhy od seba odlišujú veľmi špatne, jediným nie príliš jednoznačným rozdielom je, že C. rabauti má sýtejšie a tmavšie základné sfarbenie tela. Výrazne sa však od seba odlišujú mláďatá. Na rozdiel od hore popísaného sfarbenia u C. rabauti majú mláďatá druhu C. zygatus základné sfarbenie rovnaké ako dospelé ryby - ružoo-pieskové, s drobnými bodkami.
 
Info
Paysan, K., 1995, Akvarijní ryby, Granit, 101 s.
Hofmann, J., Novák, J., 1998, Velký atlas akvarijních ryb, 137 s.

Posledná aktualizácia: 07.01.2009


© corycats.sk 2006 - 2021