horuseye.sk Panciernici - Callichthyidae horuseye.sk

Svete malých obrnených fúzačov   Šintava - slobodné kráľovské mesto   Kremnické dukáty   Veda, technika či nebodaj Sci-Fi

 Domov

 Callichthyidae

 Corydoradinae

 Callichthyinae

 Synomnymá

 Články

 Informácie

 Napíšte mi

60065

Corydoras panda (Nijssen & Isbrüker, 1971)

Platné meno
Corydoras panda  Nijssen & Isbrücker, 1971
 
Synonymá
 
Miestne mená
Slovenské: Pancierniček panda
České: Pancéřníček panda
Anglické:
 
Výskyt
Lokalita: Peru: prítoky Rio Pachitea a riečny systém Río Ucayali
Biotop:
 
Popis
Veľkosť: dorastá 4 -5 cm.
Sfarbenie: Svetložlté telo, na ktorom sa nachádzajú tri tmavé, čierna škvrny. Jedna je na hlave a zakrýva oko, predná časť hlavy je svetlá. Druhá je pred chvostovým násadcom. Posledná škvrna je na chrbtovej plutve pričom plutva má svetlý lem z vrchnej časti. AT4/97
Pohlavné rozdiely: Samička je silnejšia, plnšia v brušku, väčšia a celkovo robustnejšia ako samec.
Iné:
 
Chov
Charakter: Patrí medzi najobľúbenejších pancierničkov poslednej doby. C. panda nie je však tak odolný ako ostatné druhy. Údajne vyžaduje zvláštnu pozornosť kvalite vody.
Nádrž: Odporúča sa chovať aspoň 6 jedincov v nádrži s objemom 50 l a viac. V akváriu je vhodné vybudovať úkryty z rastlín, kameňov atď.
Voda: Teplota: 22°C - 24°C; pH 6,0 - 7,2; tvrdosť:
V jednej prírodnej lokalite boli namerané nasledovné hodnoty vody: teplota 22,2°C, celková tvrdosť 7,7°N, uhličitanová tvrdosť 3,1°N.
Potrava:
 
Rozmnožovanie
Ryba sa trú opakovane v priebehu niekoľkých mesiacov. Pre jeden až dva páry stačí cca 30 l nadrž. Teplota vody 22-26°C. Voda môže byť polotvrdá - celková tvrdosť do 16°N, uhličitanová tvrdosť do 13°N. Samica kladie len malý počet ikier, niekedy menej ako 20, max však do 40, ktoré veľmi dobre ukryje. Oplodnenosť je veľmi dobrá 70 - 90%. Pri teplote vody 24°C sa poter liahne za 4-5 dní. K rozplávaniu prichádza za 2-3 dni. Mláďatá sú sfarbené výraznejšie ako dospelí jedinci.
 
Poznámka
1) Pri chove s inými druhmi panciernikov bolo zaznamenané medzidruhové kríženie medzi C. panda x C. davidsandsi a aj C. panda x C. caudimaculatus.
 
Info
Popis a foto AT 4/97
Hofmann, J., Novák, J., 1998, Velký atlas akvarijních ryb, 130 s.
Sandfordová, G., 1998, Veľká obrazová encyklopédia akváriových rýb, Cesty, 46 s

Posledná aktualizácia: 7.11.2008


© corycats.sk 2006 - 2021