horuseye.sk Panciernici - Callichthyidae horuseye.sk

Svete malých obrnených fúzačov   Šintava - slobodné kráľovské mesto   Kremnické dukáty   Veda, technika či nebodaj Sci-Fi

 Domov

 Callichthyidae

 Corydoradinae

 Callichthyinae

 Synomnymá

 Články

 Informácie

 Napíšte mi

60065

Corydoras habrosus (Weitzman, 1960)

Platné meno
Corydoras habrosus  Weitzman, 1960
 
Synonymá
 
Miestne mená
Slovenské:
České:
Anglické:
 
Výskyt
Lokalita: Venezuela: Rio Salinas; Rio Pao Viejo
Biotop:
 
Popis
Veľkosť: 3,5 cm dorastá samica asi po roku, samce sú asi o tretinu menší a štíhlejší (2,5 cm)
Sfarbenie: 1) Sfarbenie oboch pohlaví je rovnaké. Na bledohnedom podklade sa od úst cez oko až k chvostovej plutve tiahne nepravidelný čierny pás, ktorý sa rozpadá hlavne za okom na jednotlivé čierne škvrny. Tieto sa nachádzajú aj na temene a zasahujú až do chrbtovej plutvy. Chvostová plutva je ozdobená 5. - 6. radmi čiernych bodiek. Dúhovka oka je oranžová až čierna. Väčšina dospelých rýb má teba na boku nepravidelný tmavý ( čierny) pás, sú však jedinci s rozpadnutým pásom. Pri náhlom polakaní sa tmavý pás rozpadne a zbledne prakticky u všetkých rýb. Mladé ryby majú tmavý pás zložený z troch častí, pričom najväčšia škvrna je v chvostovom násadci - teda mladé ryby vyzerajú rovnako ako dospelí jedinci.
2) Svetlo sivé až svetlo hnedé telo s čiernym pruhom v brušnej polovici tela a nepravidelné čierne škvrny (bodky) na hlave a chrbte. Niektoré samce majú čierna bodky na brušnej polovici a okolí stredovej čiary. C. habrosus veľmi podobný s C. cochui, ktorý má aspoň 3 krát prerušenú čiernu čiaru na spodnej (brušnej) polovici - formuje sa do minimálne škvŕn; zatiaľ čo C. habrosus má len 2 alebo menej prerušení tejto čiary - vytvárajúc 3 a menej škvŕn. Je možná farebná podobnosť s C. cochui.
Pohlavné rozdiely:
Iné:
 
Chov
Charakter:
Nádrž: Chov je bezproblémový a rybám vyhovujú aj menšie nádrže s obsahom 30 - 50 l. Ide o bentický druh rýb ako väčšina jeho príbuzných. Je vhodné vybudovať mu v akváriu úkryty z kameňov, koreňov, kokosových orechov ap.
Voda: Teplota 23 - 27°C; pH 6,2 - 7,4; tvrdosť stredne tvrdá až tvrdá
Potrava: drobné patentky, žiabronožka soľná, ale aj sušené krmivo.
 
Rozmnožovanie
1) K treniu vyprovokuje ryby v dobrej kondícii výmena vody, pričom chemizmus vody nie je rozhodujúci. Pre úspešný odchov je vhodné použiť mäkkú, dažďovú vodu s pH 6,5 - 6,8. V stredne tvrdej až tvrdej vode ikry zbelejú. Samica pri trení odloží za 1 - 2 dni až 40 ikier asi 1 mm veľkých. Tieto s obľubou lepí napr. do jávskeho machu, v menšej miere na sklo. Drobný plôdik po rozplávaní s ochotne prijíma naupliá žiabronožky soľnej. Rastie pomerne rýchlo.
2) Trenie prebieha ako u väčšiny rýb druhu Corydoras. Samica lepí ikry na hlavne na spodnú stranu listov rastlín. OD jednej samice býva asi 50 ikier. Akvárium bolo dobre zarastené rastlinami a boli v ňom umiestnené korene, takže trenie mohlo prebehnúť nepozorovane.
 
Poznámka
1) Vzhľadom na predajnej veľkosti cca 2,5 cm je o ne v predajnej sieti minimálny záujem.
2) Patrí do skupiny najmenších pancierničkov: C. cochui, C.habrosus, C. hastatus, C. pygmaeus.
3) C.habrosus je najmenší príbuzný druhu C. cochui.
4) Ryby je možné zohnať ak sa veľmi snažíte.
 
Info
popis a kresba AT 6/1996
Májsky, J., Akvárium terárium, 6/1996, ročník 39, 18 s.

Posledná aktualizácia: 06.03.2007


© corycats.sk 2006 - 2021