horuseye.sk Panciernici - Callichthyidae horuseye.sk

Svete malých obrnených fúzačov   Šintava - slobodné kráľovské mesto   Kremnické dukáty   Veda, technika či nebodaj Sci-Fi

 Domov

 Callichthyidae

 Corydoradinae

 Callichthyinae

 Synomnymá

 Články

 Informácie

 Napíšte mi

60065

Corydoras eques (Steindachner, 1877)

Platné meno
Corydoras eques  Steindachner, 1877
 
Synonymá
 
Miestne mená
Slovenské:
České: Pancéřníček zelenavý
Anglické: Golden Eared Cory
 
Výskyt
Lokalita: Brazília: rieka Amazonka neďaleko Tefe
Biotop:
 
Popis
Veľkosť: 5 - 6,5 cm
Sfarbenie: Bronzovo sfarbené telo s modro-zelenými bokmi, zlatá plocha medzi chrbtom a okom. Je veľmi podobný s C.aeneus, až na zlatú plochu medzi chrbtom a okom (oranžovočervenou škvrnou za hlavou).
Pohlavné rozdiely: Samička je plnšia v brušku, väčšia a celkovo robustnejšia ako samec.
Iné:
 
Chov
Charakter: Jeden s nenáročných druhov. Nároky ako C. eaneus. Príležitostne dostupný druh, ktorý sa však často pletie (zamieňa) s C. aeneus.
Nádrž: Minimálne 50 litrová nádrž..
Voda: Teplota: 24 - 26°C; pH mierne kyslá až neutrálna; tvrhodť: mäkká až stredne tvrdá
Potrava:
 
Rozmnožovanie
1) Veľmi plodný druh. Počet ikier od jednej samice sa pohybuje od 350 do 700. Na trenie je vhodné nasadzovať 1 samicu a 3 samcov, čím sa dosiahne vyššie oplodnenie ikier, ktoré sa bežne pohybuje okolo 50 - 70%. Stimulácia trenia nie je jednoduchá, je potrebná kombinácia zmeny v osvetlení s tepelným šokom. Najskorej sa nechá chovná skupina niekoľko dní vo veľmi teplej vode 26 - 29°C a potom sa veľká časť vody vymení za čerstvú, tak aby teplota v nádrži klesla aspoň na 23°C, lepšie je nižšia. Pre výter je vhodná mierne kyslá voda pH 6 - 6,5, veľmi mäkká celková tvrdosť 3°N. Plôdik sa liahne už po 2 dňoch a o 2 - 3 dni sa rozpláva a začína prijímať potravu. Vzhľadom na to, že poter je veľmi malý, musí sa kŕmiť veľmi jemnou potravou.
2) Neres sa uskutočnil po vložení 3 - 5 samíc a 10 - 15 samcov do nádrže, kde sa teplota vody zvýšila na 25 - 28°C. Keď sa priblížila búrka, teplota vody v nádrži bola prudko znížená na 15 - 19°C a večer bola vymenená (doplnená) studená voda do nádrže. Trenie prebieha ako u ostatných druhov Corydoras. Samica môže odložiť až 800 ikier, ale zvyčajne je to okolo 350 - 400 ikier. Ikrám sa najlepšie darí v extrémne mäkkej, kyslej vode (pH 6 - 6,5). Ryby nasadené k neresu musia byť pohlavne dospelé. Ak sa na neres nasadia mladí jedinci, nie je možné ich stimulovať k treniu.
 
Poznámka
1) C. eques je podobný s C. aeneus. Líši sa od neho oranžovočervenou škvrnou za hlavou.
 
Info
Hofmann, J., Novák, J., 1998, Velký atlas akvarijních ryb, 133 s.

Posledná aktualizácia: 06.03.2007


© corycats.sk 2006 - 2021