horuseye.sk Panciernici - Callichthyidae horuseye.sk

Svete malých obrnených fúzačov   Šintava - slobodné kráľovské mesto   Kremnické dukáty   Veda, technika či nebodaj Sci-Fi

 Domov

 Callichthyidae

 Corydoradinae

 Callichthyinae

 Synomnymá

 Články

 Informácie

 Napíšte mi

60065

Chaos v obchodoch

Neviem ako vy ale mne sa už viac krát stalo, že to čo som si kúpil nebolo to čo som chcel. V mojom prípade išlo konkrétne o Corydoras aeneus, Corydoras hastatus a Corydoras punctatus.

Príbeh 1. Corydoras aeneus.

Prídete do obchodu a v nádrži pláva Corydoras aeneus. Mám na mysli formu - zlatopásu (kedysi C. schultzei). U Corydoras aeneus je známych viac ako 20 poddruhov.

Rybky majú asi 2 - 2,5 cm a na chrbte majú typický zlatý pásik. Sú čulé a v nádrži je čisto. Potrebujem dokúpiť pár kusov k tým čo mi už roky plávajú doma v akváriu. Žiaden problém.

Prejde pár mesiacov a doma sa neveriaco pozeráte do akvária. Corydoras aeneus, ktorého ste dokúpili k pôvodnému osadenstvu je podozrivo menši. Ani jeho správanie nie je totožné z tým ako sa správajú ostatné. Rybky sú čulé a podľa mojich skúseností nie sú zvyknuté "leňošiť" tak ako starí osadníci. (Kľudne ležať na listoch alebo dne akvária a pritom gúľať očami.)

Naskytá sa otázka "Čo som to vlastne kúpil?". Po dlhšom pátraní sa dostanete k pravdepodobne správnemu výsledku. V akváriu okrem Corydoras aeneus s veľkou pravdepodobnosťou pláva aj Corydoras eques.

Oba druhy sú si dosť podobné. Popis rozdielov má na svojich stránkach Ian Fuller corydorasworld.com. Informácie sú doprevádzane perokresbou. Bohužiaľ pri prístup k týmto informáciám je potrebné byť členom klubu a zaplatiť členský poplatok. (V súčasnosti - 15£.)

Základný rozdiel medzi druhmi je zreteľný v dobe rastu mladých jedincov. Zatiaľ čo Corydoras aeneus je od malička sfarbením podobný dospelému jedincovi, Corydoras eques je ako mala ryba skorej podobá na Corydoras palestus. Jej telo je pokryté škvrnami, ktoré postupom času miznú. Takže v období keď sú ryby vhodné na predaj po škvrnách na nich niet ani stopy.

Potom sa niet čo čudovať, že sa v akvaristike stretnete s označením. Corydoras aeneus - eques. Za týchto okolností predávajúci naozaj nemajú šancu tieto ryby rozlíšiť. To zostáva na nás - chovateľoch.

Kto teda prichádza do úvahy:
Corydoras eques - najpravdepodobnejší kandidát ak vychádzam z údajov Iana Fullera
Corydoras elegans - je tu však rozdielne sfarbenie samca a samice
Corydoras gossei - je tu však rozdielne sfarbenie samca a samice navyše chvostová plutva je vertikálne pásikovaná
Corydoras melanotaenia - aj keď sa dováža v obchodoch som ju v ponuke nevidel, navyše by sa asi nepredával po "20Sk"
Corydoras rabauti - výrazný tmavý pruh na chrbte viac sa podobá na Corydoras zygatus
Corydoras zygatus - výrazný tmavý pruh na chrbte


Príbeh 2. Corydoras hastatus.

Máte radi trpasličích pancierničkov? Potom vás poteší keď niektorého s tejto skupiny náhodou zbadáte v ponuke. V prvom momente vás zaujme rybka plávajúca v akváriu a potom meno napísaná na nádrži.

Túto skupinu tvoria Corydoras cochui, Corydoras habrosus, Corydoras hastatus, Corydoras pygmaeus.

Najčastejšie ponúkaný druh je Corydoras hastatus. Ponúkaný!!! Otázka je čo však kúpite. Moja skúsenosť je, že domov donesiete Corydoras pygmaeus. Stačí sa pozrieť na www.akva.sk kde je veľa ľudí, ktorí by si tohto krásneho panciernička radi kúpili ale "niet ho". Potom je otázne, ako je možné, že v nemenovanom veľkom "dome" predávajú C. hastatus tak dlho.

Ak sa už rozhodnete kúpiť si niektorého z malých pancierničkov tak rýchla rada ako rozpoznať to čo kupujete:
Corydoras cochui - nie je ani v ponuke dovážaných druhov takže ho asi ťažko kúpiť v bežných obchodoch
Corydoras habrosus - svetlé telo, výrazný horizontálny pás pozdĺž tela a chrbtová a chvostová plutva sú pruhované
Corydoras hastatus - svetlé telo s výraznou čiernou škvrnou s bielim lemom pred chvostovým násadcom"
Corydoras pygmaeus - zlatisté telo s jemným pásom horizontálnym pásom prechádzajúcim od špičky rypáčika až po chvostový násadec. Druhý jemný pásik sa tiahne na bruchu od prsnej po ritnú plutvu


Príbeh 3. Corydoras punctatus.

Ponuka panciernikov v obchodoch sa stále rozširuje a naozaj je z čoho vyberať. Čo všetko sa dá v našich končinách zohnať je zhrnuté tu.

Jedným z pancierničkov ktorý ma zaujal bol Corydoras punctatus. Aj keď sa už stáva dostupným druhom dôležitú úlohu hra cena. V mojom prípade bola zaujímavá a navyše som to bral zo zdroja, ku ktorému mám dôveru.

Rybky sa v akváriu veľmi rýchlo aklimatizovali a čulé sa preháňajú po akváriu. Spolu s novým prírastkom som zažal pátrať po ďalších informáciách o nich. Hneď na začiatku som však natrafil na "malú" nezhodu. Ryby ktoré som mal v akváriu sa nepodobajú - "doslova nepodobajú" na Corydoras punctatus. Fotografie nájdené na internete však hovorili, že by to "mohol" byť predsa len Corydoras punctatus.

Takže obligátna otázka: "Čo mi to pláva v akváriu."

Nastalo obdobie pátrania. Podľa viacerých zdrojov mohlo ísť o niektorý z nasledujúcich druhov ale aj o niekoho úplne iného:

Corydoras ambiacus - pôvod: Peru a Brazílie
Corydoras melanistius - pôvod: Guayana možno aj Venezuela
Corydoras leucomelas - pôvod: Kolumbia, Peru, Ekvádor

S mojou otázkou obrátil na dvoch pánov, ktorí sú v tejto oblasti doma. Jedným bol Ian Fuller a druhým Allan James. Po výmene niekoľkých e-mailov a fotografií my obaja potvrdili, že sa jedna o Corydoras leucomelas. Možno, že by bolo vhodné ak by sa názov tejto časti zmenil na Corydoras leucomelas ale JA SOM PREDSA KUPOVAL Corydoras punctatus. Takže zostanem pri pôvodnom názve.

Posledná aktualizácia: 25.07.2007


© corycats.sk 2006 - 2021